Strona główna Technologia Inteligentny dom – jak wybrać dostawcę?

Inteligentny dom – jak wybrać dostawcę?

przez CoreBlog
adobestock 444214965

Smart Home to pojęcie, które coraz częściej słyszymy, widzimy w nagłówkach mediów i o dziwo wymawiamy, choć raptem kilkanaście miesięcy temu technologia inteligentnego domu wydawała nam się czymś rodem z filmów science-fiction. Dzisiaj jednak każdy z nas może pozwolić sobie na takie ułatwienie życia – jedyne wyzwanie, które dzieli nas od wykorzystania tego potencjału to wybór dostawcy. Na jakie czynniki warto zwrócić szczególną uwagę, przed zakupem konkretnego rozwiązania Smart Home? Podpowiadamy.

Inteligentny dom – ile modułów posiada

Choć inteligentny dom często w naszych wyobrażeniach wygląda jak w pełni zautomatyzowany ekosystem, to tak naprawdę w naszym domu może on objawić się w zupełnie innej formie. Jakiej? To zależy od tego, jaki projekt inteligentnego domu nas zainteresuje. Automatyka domowa przewiduje możliwość wdrożenia kilku głównych modułów smart home, spośród których najczęściej przez klientów wybierane to te związane z:

  • monitoringiem i bezpieczeństwem mienia;
  • rolety automatyczne, które zapewniają komfort i optymalizują natężenie światła;
  • moduł inteligentnej klimatyzacji;
  • moduł inteligentnego ogrzewania;

Ostateczną decyzję zawsze podejmuje klient, jednak świadomość szerokiego wyboru daje spory komfort stworzenia prawidziwe inteligentnego, samowystarczalnego domu, który pod każdym względem będzie wspierać nasz rytm dnia i potrzeby. Jeśli więc zależy nam na różnorodności i chcemy z czasem rozbudować nasz home automation zadowalającego poziomu, warto postawić na dostawcę, który nie ogranicza możliwości wdrażania nowych modułów.

Możliwość integracji innych urządzeń z technologią inteligentnego domu

Inteligentny dom to nie tylko ogrzewanie, rolety, czy oświetlenie. To także inteligentne agd i inne sprzęty, które pochodzą od innego producenta, także dają nam możliwość wypróbowania ich potencjału poprzez korzystanie z inteligentnych funkcji. 

Jedną z największych barier jest potrzeba posiadania nawet kilkunastu różnych aplikacji. Jeśli nie mamy do tego głowy, warto postawić na dostawcę systemów inteligentnego domu, który umożliwia integrację takich zewnętrznych urządzeń z całym ekosystemem, tworząc wspólny organizm, dający jeszcze więcej satysfakcji

W ramach takie integracji możemy włączyć moduły inteligentnych żarówek, inteligentnych gniazdek, kuchennych sprzętów AGD, telewizorów, kaloryferów, a nawet bram, drzwi, furtek, czy ładowarek do samochodów elektrycznych. Jeden dostawca systemu inteligentnego domu udostępnia nam nieskończony potencjał do usprawniania swojego życia praktycznie każdego dnia. 

Inteligentny dom – koszty inwestycji

Jednym z najistotniejszych czynników, który determinuje decyzję o zakupie nie tylko technologii Smart Home, ale w ogóle każdego produktu i usługi jest jego cena. W przypadku zaawansowanych systemów automatyki domowej musimy jednak liczyć się z relatywnie sporą inwestycją, która jednak zapewnia nam komfort odczuwalny każdego dnia. To jednak nie wszystko.

Jeden wydatek w długim okresie pozwoli na generowanie znacznych oszczędności związanych z energią i ciepłem – to w przypadku sporych gospodarstw domowych może pozwolić na zwrócenie się inwestycji. Na końcową cenę rozwiązania składa się liczba wybranych modułów – jeśli jednak na początku chcemy jedynie sprawdzić, czy Smart Home to coś dla nas, możemy rozpocząć od jednego, a później z czasem wzbogacać swoją infrastrukturę o kolejne rozwiązania. To pozwoli na zoptymalizowanie kosztów i cieszenie się z nowoczesnego domu pełnego inteligentnych funkcji. 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz