Strona główna Finanse Numer IBAN – czym jest? Kluczowe informacje i wskazówki

Numer IBAN – czym jest? Kluczowe informacje i wskazówki

przez CoreBlog
iban

Numer IBAN jest nieodłącznym elementem naszego życia. Mamy z nim styczność zwłaszcza podczas realizowania przelewów zagranicznych. W takich przypadkach konieczne jest podanie wskazanego wyżej numeru IBAN, ale też kodu SWIFT. IBAN to nic innego, jak międzynarodowy standard numeracji kont bankowych. Warto mieć świadomość tego w jakim konkretnie miejscu można go odnaleźć, aby później nie mieć żadnych problemów z dokonywaniem zaplanowanych transakcji zagranicznych. Numer IBAN będzie nam potrzebny również w momencie odbierania środków od podmiotów zagranicznych, którzy zdecydują się je przesłać na krajowe konto. Jak widać posiadanie szerokiej wiedzy na temat takiego numeru to podstawa sukcesu.

Numer IBAN a numer rachunku bankowego – co je łączy?

Powinniśmy mieć na uwadze to, że opisywany numer IBAN ma bardzo duży związek z naszym numerem rachunku bankowego. Ten drugi składa się z 26 cyfr, gdzie pierwsze dwie stanowią sumę kontrolną całego numeru rachunku, osiem kolejnych to numer konkretnej placówki banku (lub numer rozliczeniowy), a pozostałe cyfry są indywidualnym numerem rachunku klienta.

W standardzie IBAN przed numerem rachunku bankowego wystarczy wstawić kod “PL”. Jest to oczywiście kod naszego kraju, w którym prowadzimy dany rachunek bankowy i możemy wykonywać za jego pośrednictwem rozmaite transakcje. Jak widać nie jest to zbyt skomplikowane, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a w niektórych przypadkach konieczne jest podanie pełnego numeru IBAN. Oczywiście długość takiego numeru może być zróżnicowana, ponieważ zależy to w dużej mierze od kraju, w którym znajduje się posiadacz rachunku bankowego. Przykładowo w Polsce jest to 28 znaków, natomiast w Austrii już tylko 20.

Numer IBAN – kiedy będziemy z niego korzystać?

Jak już zostało wspomniane nie każdy będzie korzystał z numeru IBAN na co dzień, ale lepiej mieć świadomość tego, jak taki numer wygląda oraz gdzie go konkretnie znaleźć. Będziemy go potrzebować w następujących sytuacjach:

 • przy przelewach realizowanych na rachunek bankowy poza terenem Polski,
 • przy przelewach zagranicznych w systemach SWIFT i SEPA,
 • przy przelewach przychodzących z innych krajów.

Nie da się ukryć, że niekiedy numer IBAN będzie pełnił w naszym życiu nieocenioną rolę. Nieznajomość takiego numeru wiązałaby się przecież z tym, że dany przelew nie mógłby zostać zrealizowany.

Numer IBAN a identyfikacja banków

Jeśli mamy taką ochotę bez większych problemów możemy zidentyfikować konkretne banki po naszych numerach IBAN. Wystarczy posłużyć się cyframi umieszczonymi na pozycjach od trzeciej do szóstej (nie wliczając w to kodu PL). Biorąc pod lupę cztery wyszczególnione cyfry uda nam się rozpoznać dany bank. Można to sobie sprawdzić np. na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Oto kilka przykładowych numeracji:

 • 1010 – Narodowy Bank Polski,
 • 1020 – PKO BP,
 • 1050 – ING Bank Śląski,
 • 1140 – mBank,
 • 1240 – Pekao SA,
 • 2030 – BNP Paribas,
 • 2490 – Alior Bank.

Jest tego oczywiście dużo więcej, ale każda osoba, która będzie chciała poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie może to zrobić samodzielnie. Wystarczy przeanalizowanie wskazanej wyżej witryny internetowej i podzielenie się zdobytymi informacjami z rodziną lub znajomymi.

kod iban

Numer IBAN – gdzie można go znaleźć?

W tym miejscu zastanówmy się nad tym, gdzie konkretnie znaleźć własny numer IBAN. Na całe szczęście cała czynność nie będzie zbyt skomplikowana, ani też czasochłonna. Wystarczy, że przed numerem rachunku bankowego wstawimy kod PL i otrzymamy nasz numer IBAN, ale najpierw oczywiście musimy wiedzieć jak wygląda raki rachunek. Jeśli chcemy zadziałać w inny sposób mamy do dyspozycji trzy podstawowe możliwości:

 • aplikacja mobilna – wystarczy zalogować się do aplikacji własnego banku (można to uczynić na telefonie komórkowym) i w krótkim czasie odnaleźć numer IBAN. Będzie on widoczny tuż po zalogowaniu do danej aplikacji,
 • bankowość elektroniczna – zalogujmy się na swoje konto w bankowości elektronicznej (np. za pośrednictwem laptopa lub komputera stacjonarnego) i poszukajmy informacji o naszym rachunku bankowym. To właśnie tam znajdziemy numer IBAN. Uzyskaną wiedzą podzielmy się ze znajomymi,
 • umowa z bankiem – z całą pewnością numer IBAN znajdziemy na umowie podpisanej z bankiem. Z racji tego tak ważne jest to, aby tuż po podpisaniu umowy nie rzucać jej w kąt lub też chować w szafie. Zawsze powinniśmy mieć do niej swobodny dostęp, aby w razie potrzeby uzyskać kluczowe informacje.

Znalezienie numeru IBAN powinno nam zająć maksymalnie kilka minut. Poradzimy sobie z tym głównie dzięki urządzeniom elektronicznym, dlatego też możemy go sprawdzić nawet poza miejscem zamieszkania (w drodze do pracy, w pociągu, na uczelni, w biurze, itd.).

Numer IBAN a inne kraje – jak to wygląda?

W powyższym artykule mówimy jedynie o numerze IBAN dla właścicieli rachunków bankowych w Polsce, lecz warto zastanowić się nieco nad tym, jak sytuacja wygląda w innych krajach. Taka wiedza okaże się przydatna zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się wykonać przelew zagraniczny (np. do członka rodziny lub kontrahenta). Oto kilka przykładowych identyfikatorów IBAN: AT – Austria, CZ – Czechy, FR – Francja, ES – Hiszpania, LT – Litwa, DE – Niemcy oraz GB – Wielka Brytania. Pamiętajmy o tym, że nie w każdym kraju długość numeru IBAN będzie wyglądać tak jak na terenie Polski.

Wykonanie przelewu zagranicznego – co jeszcze musimy mieć oprócz numeru IBAN?

Wykonanie przelewu zagranicznego nie będzie dla nas trudne, jeśli będziemy posiadać wspomniany numer IBAN. Poza tym powinniśmy mieć również dostęp do:

 • imię i nazwisko właściciela konta, który ma odebrać przelew,
 • adres odbiorcy,
 • kod SWIFT – służy do zidentyfikowania instytucji finansowej, do której trafi konkretny przelew zagraniczny. Dzięki temu transfer środków na zagraniczne konto jest zdecydowanie szybszy i bezpieczniejszy. To 8 znaków, w skład których mogą wchodzić zarówno litery, jak i cyfry (przykładowo dla Alior Banku kod SWIFT prezentuje się następująco: ALBPPLPW).

Konieczne jest także wskazanie strony, która będzie opłacała realizowaną transakcję. Dzięki temu mamy pewność, że cała procedura zakończy się sukcesem.

Numer IBAN – krótkie podsumowanie

Numer IBAN będzie nam potrzebny w momencie, w którym zechcemy przelać środki na zagraniczne konto lub odebrać je od zagranicznego podmiotu. W związku z tym ważna jest jego znajomość. Na szczęście nie musimy się tym zbytnio martwić, gdyż odnajdziemy go w aplikacji mobilnej banku, w bankowości elektronicznej lub też na umowie podpisanej z wybranym bankiem.

Poza numerem IBAN do wykonania przelewu zagranicznego będą nam potrzebne następujące informacje: imię i nazwisko właściciela zagranicznego konta, adres odbiorcy i kod SWIFT (8 znaków, pozwala na zidentyfikowanie instytucji finansowej). Pamiętajmy również o określeniu strony, która opłaci wskazaną transakcję.

W Polsce numer IBAN składa się z 28 znaków (kod PL + 26 cyfr wchodzących w skład naszego rachunku bankowego), lecz już w Austrii sytuacja wygląda nieco inaczej, bo jest to zaledwie 20 znaków. Początkowy kod będzie się różnił w zależności od kraju, np. w Austrii jest to AT, w Wielkiej Brytanii obowiązuje kod GB, a we Francji kod FR.

Godne podkreślenia jest to, że znajomość numeru IBAN pomaga nam w identyfikacji placówki bankowej. Wystarczy posłużyć się cyframi z pozycji od 3 do 6 (bez kodu PL) i dokładnie je sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Przykładowo numer 2490 oznacza Alior Bank, natomiast 1140 to mBank. Warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie i namówić do tego swoją rodzinę.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz