XXI wiek wiąże się z zupełnie nową rzeczywistością – wirtualną. To ona pozwala przenieść się w zupełnie inny świat. Jej początki były zgoła inne. Pierwsze zderzenie z “wirtualną rzeczywistością” związane było z… obrazami. Przykładem jest słynna “Panorama Racławicka”, czyli dzieło, które otacza odbiorcę z każdej strony. Tak też działa wirtualna rzeczywistość. Czym ona jest? Czy tyczy się ona tylko gier? A może mamy z nią do czynienia na co dzień? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Wirtualna rzeczywistość – co to jest?
Czym jest rzeczywistość wirtualna? Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl, jest rozrywka. Ale wirtualna rzeczywistość to nie tylko gry komputerowe! Technologia VR ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach życia.
Technologia VR bazuje na trójwymiarowym obrazie, który jest tworzony z pomocą technologii informatycznej. Praca nad nią odbywa się na komputerze. Za jego pomocą można stworzyć wszystko, co tylko sobie wyobrazimy: postaci, przestrzenie czy przedmioty. Co ważne, wirtualny świat wygląda niemal jak prawdziwy. Ma on dawać wrażenie, jakbyśmy faktycznie znajdowali się w środku innego, ale nadal prawdziwego świata. Ludzkie zmysły potrafią odróżnić rzeczywistość od kreacji, więc bardzo trudno sprostać temu zadaniu.
Gogle VR – przenieś się do innego świata w kilka sekund
By przenieść się do wirtualnej rzeczywistości, musimy skorzystać ze specjalnych okularów. Gogle VR przenoszą nas do innego świata w kilka sekund. Najpopularniejszymi goglami są produkty takich marek jak: Oculus, Samsung, HTC czy PlayStation.
Gogle VR łączą się z dobrymi komputerami (często gamingowymi). Każdy model ma określone wymagania sprzętowe i może zdarzyć się tak, że z komputerem o słabszych parametrach nie będą one współpracować. Dodatkowo gogle posiadają wbudowane słuchawki, które zapewniają świetne doznania dźwiękowe o wysokiej rozdzielczości. Nowe modele są coraz lżejsze i bezprzewodowe. Dzięki temu komfort korzystania z nich jest wyższy.
Technologia VR w życiu codziennym
Choć gogle VR kojarzą nam się z grami komputerowymi, wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest znacznie częściej. Technologia VR w życiu codziennym znajduje zastosowanie chociażby podczas planowania wielkich hal fabrycznych lub linii produkcyjnych. Dzięki niej można zobaczyć, jaki będzie efekt końcowy projektu. Można od razu wykryć wszelkie błędy w projekcie oraz dokonać ulepszeń jeszcze przed wyposażeniem hali.
Wirtualna rzeczywistość wita nas także w handlu elektronicznym. Możemy zobaczyć w ten sposób wirtualny salon samochodowy Audi lub Lexusa. Ten drugi stworzył nawet specjalną aplikację do “odwiedzenia” salonu. Wystarczą kartonowe gogle VR i możemy poczuć się jak w salonie samochodowym.
Inną atrakcją jest wizyta w luksusowych nieruchomościach. Z pomocą technologii VR możemy wyjść na wirtualny spacer po domu i sprawdzić, czy aby na pewno spełnia nasze oczekiwania. Dzięki temu możemy kupić nieruchomość idealną.
Oprócz tego z wirtualnej rzeczywistości korzysta się podczas szkoleń pracowników bez ryzyka wyrządzenia szkód. Przyszli lekarze mogą wykonywać zabiegi bez ponoszenia odpowiedzialności, a piloci uczą się odpowiednich reakcji w przeróżnych sytuacjach. Technologia VR wykorzystywana jest także w szkołach czy biznesie.
1 Komentarzy
Okulary VR są fajne do wirtualnego zwierzania muzeum… albo galerii sztuki