Strona główna Ogólna Dyski M.2 – jak wybrać najszybszy dysk M.2?

Dyski M.2 – jak wybrać najszybszy dysk M.2?

przez CoreBlog
11550 wfX1UGmTwXbDUwhO

Wśród nośników SSD dużą popularność zyskały sobie dyski M.2a w szczególności modele wyposażone w interfejs NVMe. Od czego zależy ich szybkość? Jak wybrać dysk, by przyspieszyć działanie swojego komputera? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Dyski M.2 – czym się charakteryzują i co ma wpływ na ich szybkość?

Złącze M.2 pierwotnie zostało stworzone z myślą o cienkich urządzeniach, takich jak laptopy, notebooki czy tablety. Choć najpopularniejszy format dysków M.2 to 2280, możemy je spotkać również w wielkościach 2230, 2242, 2260 czy 22110. 22 w tym przypadku to nic innego jak szerokość nośnika w mm, a pozostałe cyfry odnoszą się do jego długości. Dyski M.2w przeciwieństwie do dysków SSD SATA, montowane są bezpośrednio na płycie głównej urządzenia. Z tego powodu są dobrym rozwiązaniem, gdy pod obudową nie ma zbyt wiele miejsca na dodatkowe komponenty.

W zależności od tego, jaką technologię komunikacyjną zastosowano w tych nośnikach, możemy wyróżnić M.2 SATA oraz M.2 NVMe. Pierwszy z nich korzysta ze sterownika AHCI, który był wykorzystywany pierwotnie w dyskach HDD. Ma to wpływ na maksymalne prędkości, jakie mogą uzyskać SSD M.2 SATA – ok. 600 MB/s. W przypadku NVMe mamy do czynienia z nowszą technologią, która została stworzona specjalnie dla nośników półprzewodnikowych. Korzysta ona z gniazda PCIe, dzięki czemu dysk komunikuje się z procesorem bezpośrednio, a nie przez sterownik SATA. Polecenia w NVMe przetwarzane są 2x szybciej niż w SATA, a liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przekracza 1 mln. Najszybszy dysk M.2 spośród dysków obsługujących standard PCIe 4.0, czyli Samsung 990 PRO, ma wartość IOPS ok. 1500 K. Prędkość dysków M.2 NVMe zależy od generacji PCIe. Najbardziej popularne nośniki korzystają z magistrali PCIe 3.0 oraz 4.0, a ich maksymalna teoretyczna prędkość to odpowiednio ok. 4000 MB/s i ok. 8000 MB/s.

Jaki dysk M.2 wybrać?

Jeśli zależy nam na szybszym uruchamianiu systemu i przesyłaniu plików, warto postawić na najszybszy dysk M.2Jak już wspomnieliśmy, szybkość zależy przede wszystkim od obsługiwanego standardu PCIe. Na rynku dostępne są nośniki PCIe 3.0, PCIe 4.0 oraz – od niedawna – PCIe 5.0. Te ostatnie są nowym rozwiązaniem, więc póki co dla wielu osób są cenowo nieosiągalne.

Jeśli zależy nam na nośniku, który osiąga niemal maksymalny limit PCIe 4.0*, warto postawić na Samsung 990 PRO. Osiąga on prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego aż 7450/6900 MB/s**. Na uwagę zasługuje również technologia zarządzania temperaturą Dynamic Thermal Guard, która ma wpływ na wydajność nośnika. Ponadto dysk wyposażony został w zaawansowane oprogramowanie Samsung Magician, dzięki któremu m.in. zrobimy wymagane aktualizacje oraz sprawdzimy stan nośnika.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Najwyższa teoretyczna prędkość odczytu sekwencyjnego PCIe 4.0 wynosi 8000 MB/s – wg stanu danych na III kwartał 2022 roku, model 990 PRO osiąga 7450 MB/s.

**Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz