Strona główna Ogólna Logistyka – czym tak właściwie jest?

Logistyka – czym tak właściwie jest?

Podstawowe rodzaje i informacje

przez CoreBlog
logistyka

Logistyka to nieustannie rozwijający się proces planowania oraz zarządzania dostawami, przepływem towarów i rozmaitych informacji. Co najważniejsze może dotyczyć zarówno małych firm, jak i wielkich przedsiębiorstw. Jak wiadomo niektóre wydarzenia w takich miejscach muszą być zaplanowane ze sporym wyprzedzeniem. To właśnie za to odpowiada wspomniana logistyka. Kluczowe w tym wszystkim jest to, aby podejmować w miarę szybkie i racjonalne decyzje, które zagwarantują firmom pełen sukces w zakresie przepływu określonych towarów. Logistyka ma zadbać o to, aby przedsiębiorstwo odniosło z tego tytułu wymierne korzyści i zminimalizowało straty. Z racji tego tak ważne jest przeanalizowanie zasad ekonomii i ergonomii oraz wyciąganie właściwych wniosków z dotychczasowych zleceń. 

Logistyka – w czym tkwi sekret?

Wielu z nas uważa, że logistyka jest zwykłym transportem i opiera się na przetransportowaniu towaru z punktu A do punktu B. Oczywiście jest w tym trochę racji, ale po drodze trzeba wykonać szereg różnorodnych czynności, dzięki którym cały ten proces nie zostanie w żadnym stopniu zaburzony i przyniesie pożądane skutki.

Logistyka to połączenie skutecznego planowania, realizacji projektu oraz jego kontroli. Złożenie tych elementów w jedną całość sprawia, że firma zaczyna się rozwijać, zaspokaja oczekiwania wymagających klientów i cieszy się społecznym zaufaniem. Logistyka obejmuje swoim zasięgiem m.in.:

 • kontrolę zasobów,
 • realizację zamówienia,
 • procesy zaopatrzeniowe,
 • obsługę klienta wraz z kompleksowym przepływem informacji,
 • transport i przygotowanie towaru,
 • obsługę zwrotów oraz reklamacji.

Elementów składowych jest dużo więcej, ale te wymienione wyżej są zdecydowanie najważniejsze, więc jeśli ktoś chce opanować logistykę do perfekcji musi mieć wokół siebie sztab zaufanych i wykwalifikowanych ludzi.

slider 1647704187Maroc transport maritime

Logistyka – na jakie rodzaje można ją podzielić?

Logistykę możemy aktualnie podzielić na kilka/kilkanaście różnych rodzajów, a duże znaczenie ma oczywiście to, z jakimi zadaniami przyjdzie nam się mierzyć na co dzień. Powinniśmy mieć na uwadze to, że logistyka towarzyszy nam prawie na każdym etapie życia i warto byłoby dowiedzieć się o niej nieco więcej. Taka wiedza przyda się zwłaszcza przy zakładaniu firmy transportowej lub spedycyjnej. 

Logistyka może być podzielona m.in. ze względu na obszar oddziaływania. W tym przypadku mamy styczność z eurologistyką (na terenie Europy), mezologistyką (pojedynczy dział gospodarki), mikrologistyką (jedno przedsiębiorstwo lub firma), logistyką globalną (na terenie całego świata) i makrologistyką (związaną z całą gospodarką krajową). Jak widać nie obejdzie się bez fachowych analiz, ponieważ tylko na tej podstawie będziemy w stanie wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie. Kolosalne znaczenie mogą mieć w tym przypadku m.in. aktualne możliwości finansowe przedsiębiorstwa. Nie każda firma będzie mogła sobie przecież pozwolić na realizację projektów logistycznych na skalę światową, a nawet europejską. W związku z tym warto przysiąść nad tym z doświadczonymi specjalistami i podjąć rozsądne decyzje.

Pochylmy się teraz nad podziałem logistyki ze względu na obszar zainteresowań. Wyróżnimy w tej sytuacji logistykę: odzysku, zaopatrzenia, dystrybucji, transportu, marketingową, miejską, wykorzystującą sieć internetową, produkcji i w wersji eko. Na samym początku zastanówmy się nad tym, w jakim obszarze chcemy działać, a dopiero później podejmujmy jakieś kroki. Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie miał doświadczenia z procesami logistycznymi powinien jak najszybciej nawiązać współpracę z profesjonalistami i otworzyć się na fachową pomoc z zewnątrz. To najkrótsza ścieżka do rozwoju (osobistego, jak i zawodowego).

44982697c16d41a98eb5b04fb81212d1

Logistyka – jakie efekty może przynieść?

Prawidłowo przeprowadzona logistyka niesie za sobą wiele zalet. Chodzi tutaj m.in. o:

 • minimalizację kosztów i strat,
 • rozwój prowadzonej działalności,
 • pozyskanie nowych klientów,
 • zachowanie odpowiedniego jakości i poziomu oferowanych usług,
 • poprawę jakości zarządzania,
 • skrócenie czasu transportowania poszczególnych towarów.

Oczywiście takich efektów nie da się osiągnąć bez maksymalnego zaangażowania. Kluczowe jest to, abyśmy zatrudnili wyspecjalizowanych współpracowników i otworzyli się na rzeczowe dyskusje. Logistyka to złożony proces, nad którym musimy mieć stuprocentową kontrolę, ponieważ tylko wtedy nasze przedsiębiorstwo zdoła się rozwinąć i zacznie wykonywać zlecenia na najwyższym z możliwych poziomów.

Logistyka opiera się m.in. na optymalizacji wszelkich działań transportowych i dystrybucyjnych, a także osiąganiu zamierzonych celów. To właśnie z tego względu ważne jest wcześniejsze planowanie, abyśmy wiedzieli w jakim kierunku mamy podążać i jakie zadania mamy do wykonania. Profesjonalizm doprowadzi nas do tego, że wszelkie procesy logistyczne zostaną znacznie przyspieszone. 

Działania logistyczne – kto jest za nie odpowiedzialny? Jak zdobyć niezbędną wiedzę?

Pozostało zastanowić się nad tym kto konkretnie jest odpowiedzialny za realizowanie wszelkich działań logistycznych. Odpowiada za to wykwalifikowany logistyk, który musi się charakteryzować należytymi kompetencjami, szeroką wiedzą, właściwymi uprawnieniami i rozwiniętymi umiejętnościami. Taki specjalista ma się zatroszczyć o to, aby realizowane działania przyniosły spore korzyści dla przedsiębiorców, jak i klientów końcowych. Ważną rolę w tym wszystkim pełnią m.in. takie czynniki, jak: rzetelna kalkulacja kosztów, szacowanie czasu dostawy, przygotowanie kompletnych ofert handlowych i organizacja wysyłki.

Jeśli nie za bardzo wiemy skąd mamy czerpać niezbędną wiedzę z zakresu logistyki powinniśmy jak najszybciej udać się na studia logistyczne, dzięki którym podszkolimy się z teorii, a przy okazji zaczniemy wdrażać w życie przykładowe rozwiązania praktyczne. Pomoże nam to później w prowadzeniu własnego biznesu. 

5f9b689e240000342961eb7f 1024x683 1

Logistyka – krótkie podsumowanie

To odpowiednia pora na krótkie podsumowanie artykułu o logistyce. Powinniśmy wiedzieć o tym, że jest to proces planowania oraz zarządzania dostawami, przepływu informacji i rozmaitych towarów. Łączy w sobie planowanie, realizację projektu oraz jego kontrolę. Może dotyczyć małych firm, jak i bardzo dużych przedsiębiorstw.

Logistyka obejmuje swoim zasięgiem m.in.: kontrolę zasobów, obsługę zwrotów i reklamacji, transport i przygotowanie towaru, obsługę klienta, realizację zamówienia i wszelkie procesy zaopatrzeniowe. Co najważniejsze logistyka może zostać podzielona ze względu na obszar oddziaływania oraz obszar zainteresowań. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z: eurologistyką (cała Europa), makrologistyką (obejmuje całą gospodarkę krajową), logistyką globalną (cały świat), mikrologistyką (jedna firma lub przedsiębiorstwo) oraz mezologistyką (jeden dział gospodarki). Z kolei drugi kryterium mówi nam o logistyce odzysku, produkcji, dystrybucji, transportu, zaopatrzenia, marketingowej, miejskiej, eko oraz wykorzystującej sieć internetową.

Prawidłowo przeprowadzone procesy logistyczne doprowadzą do minimalizacji strat i kosztów, poprawy jakości zarządzania, zachowania odpowiedniego poziomu i jakości oferowanych usług, skrócenia czasu transportowania, rozwoju prowadzonej działalności i pozyskania nowych klientów.

Za realizowanie wyszczególnionych wyżej procesów logistycznych będzie odpowiadał wykwalifikowany logistyk. To osoba, która musi dysponować niezbędnymi uprawnieniami i zajmie się np. kalkulacją kosztów, organizacją wysyłki, przygotowaniem ofert handlowych i szacowaniem czasu dostawy. Wiedzę z zakresu logistyki możemy pozyskać na odpowiednio dobranych studiach logistycznych

Powiązane artykuły

Napisz komentarz