Strona główna Finanse Lokaty: Porównanie różnych typów i ich korzyści

Lokaty: Porównanie różnych typów i ich korzyści

przez CoreBlog
rsz adobestock 218342075

Lokaty od dłuższego czasu stanowią jedną z najczęściej preferowanych i dostępnych dla szerokiego grona klientów form inwestycji. Niemniej jednak w obecnej sytuacji na rynku bankowym istnieje szereg różnorodnych opcji, co może stanowić wyzwanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bankowością. Wybór odpowiedniej lokaty nie jest prosty, dlatego posiadanie pewnej wiedzy na ten temat jest istotne, aby dokładnie rozważyć, która opcja będzie najbardziej bezpieczna i opłacalna. Jak działa lokata, jakie rodzaje lokat bankowych istnieją i w czym tkwi różnica między nimi?

Lokata – co to takiego?

Lokata stanowi instrument finansowy dostępny w większości banków na polskim rynku. Jej mechanizm działania przypomina odwróconą pożyczkę, gdzie osoba wpłacająca środki na lokatę faktycznie udostępnia je bankowi. Współistnieje z tym formalne zawarcie umowy, określającej termin trwania lokaty i jej oprocentowanie. Oprocentowanie jest naliczane na kwotę zdeponowaną na lokacie, a zasady wypłaty środków są szczegółowo sprecyzowane w umowie, zazwyczaj następującej po zakończeniu okresu trwania lokaty. Kluczową kwestią jest to, że podczas obowiązywania umowy posiadacz środków nie ma możliwości ich używania, gdyż są one zablokowane na ustalony okres. Niemniej jednak inwestowanie w tego typu lokaty jest bezpieczną formą oszczędzania, gdyż wypłata środków do określonej kwoty jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jakie rodzaje lokat wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

Rodzaje lokat – na którą się zdecydować?

Wybór konkretnego typu lokaty powinien być uzależniony od indywidualnych celów, aktualnej sytuacji finansowej oraz akceptowalnego poziomu ryzyka przez posiadacza środków. Niedopasowanie w tych obszarach może prowadzić do niezrealizowania oczekiwanych rezultatów. Każdy aspekt ma swoje znaczenie – zarówno wysokość środków przeznaczonych na lokatę, jak i oczekiwane zyski generowane przez tę lokatę. Najpopularniejsze rodzaje lokat to m.in.:

  • Lokata terminowa – lokata terminowa to forma depozytu bankowego, w której klient umieszcza określoną kwotę pieniędzy na ustalony czas, określony z góry w umowie. W trakcie trwania lokaty terminowej środki są zablokowane i nie podlegają wypłacie przed ustalonym terminem. W zamian klient otrzymuje odsetki naliczone zgodnie z określoną stopą procentową, zazwyczaj wyższą niż w przypadku standardowego rachunku oszczędnościowego.
  • Lokata progresywna – lokata progresywna to rodzaj lokaty bankowej charakteryzującej się zmiennymi stopami procentowymi, rosnącymi w miarę upływu czasu. Jest to metoda oszczędzania, w której oprocentowanie stopniowo wzrasta z każdym kolejnym okresem trwania lokaty. Dłuższy czas trzymania środków na lokacie progresywnej oznacza wyższą stopę procentową i, co za tym idzie, większe odsetki wypłacane po zakończeniu lokaty.
  • Lokata inwestycyjna – lokata inwestycyjna to rodzaj lokaty bankowej zaprojektowanej z myślą o klientach, którzy chcą zainwestować swoje środki, osiągając potencjalnie wyższe zyski niż w przypadku tradycyjnych lokat. To forma oszczędzania pozwalająca klientowi wybrać konkretny fundusz lub portfel inwestycyjny, w który zostaną zainwestowane jego środki.
  • Lokata na nowe środki – lokata na nowe środki to specyficzna odmiana lokaty bankowej, często proponowana jako promocja dla nowych klientów. Aby otworzyć tego rodzaju lokatę, klient musi wpłacić środki, które wcześniej nie były przechowywane w danym banku. Inaczej mówiąc, to inwestycja dostępna tylko dla tych, którzy przenoszą swoje środki do nowego banku lub zakładają w nim pierwszy rachunek. Korzyścią dla klienta mają być naliczone odsetki – warto zauważyć, że ponieważ jest to narzędzie typowo promocyjne, oprocentowanie może być nieco wyższe niż w przypadku pozostałych rodzajów lokat.
  • Lokata strukturyzowana – lokata strukturyzowana to specyficzny rodzaj lokaty bankowej łączący cechy tradycyjnej lokaty z instrumentami pochodnymi, takimi jak opcje czy kontrakty terminowe. Jest to bardziej zaawansowany produkt finansowy, oferujący klientom szansę na osiągnięcie potencjalnie wyższych zysków w porównaniu do zwykłych lokat, jednak związany z większym ryzykiem inwestycyjnym.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-konto-oszczednosciowe-lepiej-odkladac-zaskorniaki/
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/co-to-jest-lokata-dlugoterminowa/3kb939z

Powiązane artykuły

Napisz komentarz