Strona główna Ciekawostki Foton – co to jest? Gdzie występuje i za co odpowiada?

Foton – co to jest? Gdzie występuje i za co odpowiada?

przez CoreBlog
foton

Foton to mała oraz bardzo szybka cząsteczka, z którą możemy mieć styczność w naszych gospodarstwach domowych. Foton pełni w nich bardzo ważną rolę szczególnie, gdy występuje w ogromnych ilościach. Jest to najmniejsza cząsteczka, która wchodzi w skład promieni słonecznych. Co najważniejsze nie będziemy w stanie jej wypatrzeć (z uwagi na jej mikroskopijne rozmiary). Jej charakterystyczną cechą jest to, że na co dzień porusza się z bardzo dużą prędkością. Szacuje się, iż foton jest w stanie pokonać drogę pomiędzy Słońcem a Ziemią w około 8 minut. Można ją zauważyć zwłaszcza na zewnętrznej warstwie Słońca, a bardziej wymagające osoby powinien zainteresować fakt, iż foton powstaje na skutek zderzenia wodoru z helem.

Foton – co to właściwie jest?

Foton to cząsteczka, która jest odpowiedzialna za transportowanie światła oraz energii. Na Ziemię dociera pod postacią rozmaitych promieni, z których nie wszystkie uda nam się rozpoznać. Cząsteczka jest znana od wielu długich lat. Co istotne nie będziemy w stanie określić jej kształtu czy też zapachu. Nie jesteśmy również w stanie w żaden sposób jej zatrzymać. Fotony występują w instalowanych na naszych posesjach systemach fotowoltaicznych. Czerpiemy z nich w dzisiejszych czasach ogromne korzyści. 

Foton – czym się charakteryzuje?

Występujące w instalacjach fotowoltaicznych fotony współpracują ściśle z płytkami krzemowymi, a pomiędzy wspomnianymi elementami składowymi znajduje się pole elektromagnetyczne. Cząsteczki są wchłaniane przez ogniwa, na skutek czego dochodzi do produkowania prądu zmienne. Następnie falowniki zamieniają go w prąd zmienny. Jak widać jest to dość skomplikowane, ale osoby obeznane w temacie nie mają z tym większych problemów. Warto porozmawiać z ekspertami ze świata systemów fotowoltaicznych i dowiedzieć się w jaki konkretnie sposób działają fotony.

Dzięki fotonom możemy korzystać z energii, która jest nam dostarczana przez promienie słoneczne. Kluczowe znaczenie odgrywają w tym wszystkim czarne panele fotowoltaiczne, które nie będą ich odbijać, za to skutecznie je pochłoną. W ten sposób możemy się później cieszyć ogromnymi pokładami energii (odbieranej jako ciepło).

cząstka

Fotony – podstawowe zastosowanie

Jak już zostało wspomniane fotony mają niebagatelny wpływ na poprawne funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych. Instalacje będą odpowiedzialne za pobieranie energii, a następnie przekształcą ją na prąd. Powstały na skutek działania falowników prąd zmienny może być doprowadzony do domowej sieci elektrycznej. Miejmy jednak świadomość tego, że fotony mają też inne zastosowanie. Możemy je znaleźć w:

  • kolektorach słonecznych – na skutek oddziaływania cząsteczek dochodzi do podgrzewania płynów, które znajdują się w konkretnej sieci, a następnie do wykorzystania ich temperatury. Omawiany system posłuży nam do podgrzewania wody, lecz nie zachwyci nas swoją nadzwyczajną wydajnością. Atutem jest jednak stosunkowo niski koszt początkowej inwestycji,
  • innych odnawialnych źródłach energii (np. w pompach ciepła) – fotony odpowiadają m.in. za powstawanie różnic w temperaturze (na skutek podgrzania powietrza).

Jak widać z fotonami mamy styczność na co dzień, a większość z nas do tej pory o tym nie wiedziała. Poszerzenie wiedzy na temat właściwości i zastosowania powyższych cząsteczek może się okazać bardzo przydatne. Dzięki temu będziemy wiedzieć w jaki sposób wykorzystać je we własnych gospodarstwach domowych i jak czerpać z tego tytułu największe korzyści.

Fotony a elektrownie wiatrowe – co wiadomo na ten temat?

W tym momencie zastanowimy się, czy fotony mają jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie coraz popularniejszych elektrowni wiatrowych. Musimy pamiętać o tym, że to różnice temperatur występujące pomiędzy poszczególnymi masami powietrza doprowadzają do ich swobodnego poruszania. Zaistniałe w ten sposób ruchy napędzają wiatraki i dochodzi do wytwarzania prądu elektrycznego. Nie da się ukryć, że fotony działają na wielu różnych płaszczyznach, lecz dowiedzieliśmy się o nich dopiero w sytuacji, w której na terenie naszego kraju nastąpił rozwój technologiczny. Cząsteczki pozwalają nam żyć w zgodzie z otaczającym nas środowiskiem naturalnym. Powinniśmy wiedzieć o tym, że fotony mają minimalny wpływ na pozyskiwanie energii na całej naszej planecie, dlatego absolutnie nie możemy ich lekceważyć. 

Fotony – co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Brak fotonów sprawiłby, że życie na naszej planecie po prostu nie byłoby możliwe. To Słońce odpowiada za powstawanie pokarmu, z którego korzystamy po to, aby przeżyć. Robią to także zwierzęta i wszelkie inne organizmy (nawet te najmniejsze), które towarzyszą nam na lądzie, w powietrzu lub w wodzie. Z racji tego tak ważne jest to, aby przenoszone przez fotony światło i energia były wykorzystywane w prawidłowy sposób. Światło słoneczne jest doskonałym i niewyczerpalnym źródłem energii, ale to od nas samych zależy to w jaki sposób skorzystamy z niego na Ziemi. Najlepiej zadbać o to, aby działanie fotonów wykorzystać w instalacjach fotowoltaicznych, lecz możemy mieć na to nieco inny pomysł. Zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi rośnie z każdym kolejnym rokiem, a to głównie za sprawą tego, że:

  • działamy w ten sposób ekologicznie i dbamy o środowisko,
  • pozyskujemy prąd dla swojego gospodarstwa domowego lub firmy (który może być później magazynowany),
  • powstrzymujemy degradację naszej planety,
  • eliminujemy ryzyko powstawania groźnych zanieczyszczeń.

Wgłębienie się w temat fotonów oraz instalacji fotowoltaicznych to dla nas strzał w dziesiątkę. Miejmy jednak na uwadze to, że każda osoba, która będzie chciała zainwestować w tego typu systemy musi dysponować dość dużymi nakładami finansowymi. Dobrze się nad tym zastanówmy i przedyskutujmy taką sprawę z doświadczonymi specjalistami, aby mieć pewność, że wszelkie poczynione przez nas kroki zakończą się pożądanym sukcesem.

Foton – krótkie podsumowanie

Przejdźmy w tym miejscu do krótkiego podsumowania całego artykułu. Fotony to bardzo małe oraz szybkie cząsteczki (wchodzące w skład promieni słonecznych, powstające na skutek zderzenia wodoru z helem), które towarzyszą nam na co dzień i istnieją na świecie już od wielu długich lat. Nie jesteśmy w stanie zauważyć ich ludzkim okiem, dlatego też nie wiemy jaki mają kształt oraz zapach. Nie możemy ich również w żaden sposób zatrzymać.

Foton ma bardzo duży wpływ na całe nasze życie, ponieważ odpowiada za transportowanie światła oraz energii. Cząsteczki te możemy wykorzystywać na kilka różnych sposobów, np. w instalacjach fotowoltaicznych (ekologiczne działanie, troska o środowisko, pozyskiwanie prądu dla gospodarstwa domowego lub firmy, powstrzymywanie degradacji planety i eliminowanie ryzyka powstawania zanieczyszczeń), kolektorach słonecznych lub innych odnawialnych źródłach energii (np. pompach ciepła).

Jeśli chodzi o działanie fotonów w systemach fotowoltaicznych musimy mieć na uwadze to, że cząsteczki współpracują z płytkami krzemowymi, a pomiędzy wspomnianymi elementami tworzy się pole elektromagnetyczne. Następnie fotony są wchłaniane przez ogniwa i dochodzi do produkcji prądu stałego. Z kolei falowniki odpowiadają za jego zamianę w prąd zmienny. Taki prąd może być z powodzeniem doprowadzony do domowej sieci elektrycznej.

Fotony mają też duży wpływ na poprawne funkcjonowanie elektrowni wiatrowych (doprowadzają do powstawania różnic temperatur na skutek czego masy powietrza poruszają się, a zaistniałe ruchy napędzają wiatraki i dochodzi do wytwarzania prądu elektrycznego). Światło słoneczne jest niewyczerpalnym i doskonałym źródłem energii, dlatego nauczmy się z niego odpowiednio korzystać. 

 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz