Strona główna Grafika 5 najlepszych darmowych edytorów wideo

5 najlepszych darmowych edytorów wideo

przez CoreBlog
ikona kamera

ikona_kameraNie każdy z nas jest drugim Quentinem Tarantino, Stevenem Spielbergiem, czy Woody Allenem. Nie każdy z nas zamierza tworzyć filmy na miarę Oscara. Dlatego nie każdy zamierza wydawać pieniądze na programy do edycji wideo, choćby do wyedytowania filmu z wakacji, czy też zmontowania amatorskiego filmu fabularnego. Po jakie pięć programów warto sięgnąć?

WINDOWS MOVIE MAKER

Microsoftowy program Windows Movie Maker właściwie posiada wszelkie niezbędne opcje, które okażą się niezwykle przydatne dla początkującego filmowca. A co ważne – obsługa programu jest prosta. Można wręcz powiedzieć, że jeśli jeszcze nie miałeś do czynienia z tego typu programami, warto zacząć właśnie od Windows Movie Maker. Warto zauważyć, że program jest dość rozbudowany i posiada pokaźną liczbę różnych efektów, które dowolnie można wstawić w kadry filmu.

LIGHTWORKS

Uważa się, że jeśli chodzi o liczbę narzędzi to wśród darmowych programów zdecydowanie najlepiej prezentuje się właśnie Lightworks. Jednak na wstępie warto zauważyć, iż jest to program nie do końca bezpłatny, gdyż darmową licencję otrzymujemy tylko na rok, później niestety trzeba już zapłacić. Z całą pewnością nie jest to program, od którego powinni zaczynać amatorzy, jego obsługi trzeba się uczyć, więc warto mieć już doświadczenie w innych edytorach.

AVIDEMUX

Do jednych z najprostszych programów do edycji wideo należy właśnie Avidemux. Niezwykła prostota idzie tutaj w parze z możliwością rozbudowy programy o kolejne funkcjonalności dzięki dodatkom. Avidemux, prócz edycji, umożliwi nam także łatwą konwersję plików wideo.

MACHETE VIDEO EDITOR LITE

W całym niniejszym zestawieniu najbardziej miniaturowym programem do obróbki plików wideo jest Machete Video Editor Lite. Zajmuje on zaledwie około 1,5 MB przestrzeni dyskowej i oferuje podstawowe funkcjonalności. Z całą pewnością program ten docenią te osoby, które nie potrzebują dokonać zaawansowanej edycji, a jedynie przeprowadzić kilka podstawowych operacji. Niestety program ten wspiera tylko pliki AVI i WMV.

YOUTUBE EDITOR

Co prawda YouTube Editor nie jest standardowym programem instalowanym na komputerze, a jedynie webową aplikacją udostępnianą przez popularny serwis wideo, jednak spełnia on warunki, o których piszemy: służy do edycji wideo i jest darmowy. Wszystkie operacje na plikach dokonywane są poprzez okno przeglądarki. Z racji, iż jest to oprogramowanie w tzw. chmurze, nie obciąża ono naszego procesora, gdyż wszelkie obliczenia są wykonywane po stronie serwera, dlatego też można z niego korzystać również na bardzo słabym sprzęcie. YouTube Editor ma na prawdę wiele funkcji, gdyż można w nim wykonywać rozmaite standardowe operacje obróbki wideo, dodawać dźwięk, wczytywać zdjęcia, przycinać filmy, wybierać przejścia, dodawać tekst, regulować jasność oraz kontrast, ustawiać prędkość odtwarzania itd. Po wyedytowaniu filmu mamy możliwość opublikowania go od razu na własnym kanale YouTube.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz