Strona główna Ciekawostki QR Code – podstawowe informacje

QR Code – podstawowe informacje

przez CoreBlog
qrcode

qrcodeJeśli uważacie, że w przyszłości nie tylko sklepowe produkty, ale i sami ludzie będą oznaczani kodami kreskowymi (w celu ich błyskawicznej identyfikacji) to mylicie się. A mianowicie, prędzej funkcję tę spełni tzw. QR Code, który jest w stanie pomieścić znacznie więcej informacji, niż standardowy kod kreskowy.

Co to jest ten tajemniczy QR Code? To specjalny znak graficzny, będący ciągiem jasnych i ciemnych (domyślnie: białych i czarnych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby używane były również inne kolory) kwadracików, skomponowanych w odpowiedni ciąg, bezpośrednio nieczytelny dla człowieka, lecz posiadający zakodowane informacje. Informacje te można odczytać przy pomocy specjalnego czytnika czy programu wgranego np. na telefon komórkowy (z wbudowanym aparatem fotograficznym).

U początku swych dziejów, które sięgają 1994 roku i wiążą się z podległą pod Toyotę firmą Denso Wave, nowo zaproponowany kod miał pełnić funkcję pomocną w przemyśle i transporcie. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu, zresztą łatwo czytelnemu dla urządzeń elektronicznych, w prostu sposób można było określać miejsce docelowe paczki, a więc szybko kierować je np. do odpowiedniego działu firmy. W czasach, kiedy czas gra dużą rolę, jest to innowacja niezwykle cenna i przydatna. Jednakże z upływem lat prostotę obsługi i ogrom możliwości QR Code doceniać zaczęło życie codzienne…

QR Code ma nad zwykłym kodem kreskowym pewną, dość istotną przewagę. Mianowice, standardowy kod kreskowy składa się zaledwie z 13 cyfr, jest to więc ograniczona liczba kombinacji, a więc i ograniczone możliwości wykorzystania w większości dziedzin życia. Tymczasem nowy kod, zależnie od użytej jego wersji, to nawet ponad 4000 znaków! A przecież powierzchnia takiego kodu nie jest wcale tak ogromna, bo informacje w nim zapisywane są nie tylko w poziomie (jak ma to miejsce w przypadku kodu kreskowego), ale i w pionie.

kreskowy i qr

Podobne rozmiary, pojemność znacznie większa - oto siła QR Code!

Generalnie rozróżnia się 40 wersji QR Code, oznaczanych za pomocą kolejnych liczb, od 1 do 40. Każda kolejna posiada większą pojemność, przy czym warto zaznaczyć, że litery zajmują inną przestrzeń obrazka z kodem, niż np. znaki alfanumeryczne, czy kod binarny. Dlatego też w przypadku, gdyby QR Code zawierał same litery, jego maksymalna pojemność w największej wersji to 7089 znaków, w przypadku symboli alfanumerycznych (0-9, A-Z [duże litery], spacja, $, %, +, – itd.) to 4296 znaków, kodu binarnego to 2953 znaków, natomiast zapisując kana lub kanji (alfabety japońskie) zmieścimy zaledwie 1817 znaków.

Co ważne, różne wersje QR Code dają także możliwość odczytania „zaszyfrowanej” w nim wiadomości, mimo iż część kodu jest nieczytelna… Może to być 7% (poziom korekcji L – Low), 15% (M – Medium), 25% (Q – Quartile), a nawet 30% (H – High) obrazka z kodem! Oczywiście im większa „korekcja” tym mniej informacji zapiszemy, nawet w przypadku największej wersji kodu. Jednak w najgorszym przypadku to wciąż prawie 2000 znaków, co jest właściwie nie do osiągnięcia przy wykorzystaniu kodów kreskowych.

rozne rozmiary

QR Code może mieć różne rozmiary, zależnie od ilości zakodowanych informacji

Stąd też najpojemniejszą wersję QR Code oznaczamy jako „40-L” (największy rozmiar obrazka z najmniejszą korekcją).

Dlatego, jeśli tylko kiedykolwiek jakiemuś rządowi przyjdzie do głowy, by swoich podatników traktować jak opakowania z pieniędzmi, które wypadałoby szybko i skutecznie identyfikować, to najprawdopodobniej użyty zostanie do tego celu QR Code, a nie kod kreskowy. Jednak póki co, na szczęście, ta innowacja sprawdza się w setkach innych branż, znacznie bardziej przyjaznych dla obywatela, niż rodem z science-fiction kontrola osobowości. Dlatego raczej powinniśmy się cieszyć z istnienia takiego rozwiązania, niż obawiać się go jak diabeł święconej wody. Tym bardziej, że może nam przynieść wiele, bardzo wiele korzyści.

ZOBACZ TEŻ:
Generator QR Code
Obsługa generatora QR Code
Cała masa zastosowań QR Code

Powiązane artykuły

Napisz komentarz