Strona główna Serwis Badania okresowe zasilacza

Badania okresowe zasilacza

przez CoreBlog
Stetoskop

StetoskopCzęsto spotyka się użytkowników, którzy zakupując sprzęt komputerowy oszczędzają na zasilaczu, by więcej zainwestować w inne podzespoły, takie jak karta graficzna i procesor. To błąd. Znaczny i nierzadko niewybaczalny błąd. Dlaczego?

Pomyśl, kupujesz droższą, mocniejszą kartę graficzną i procesor, które zapewne połykają więcej energii z gniazdka elektrycznego (żeby wykorzystać pełnię swej mocy). Trzeba więc im dostarczyć odpowiedniej porcji tej energii w równych dawkach. Tymczasem kupujesz słaby zasilacz, który działa niestabilnie i jest niewydolny. Nie dość, że daje mniejsze porcje energii, to jeszcze czyni to niestabilnie, skokowo.

Musisz mieć na uwadze, iż tańsze zasilacze wcale nie muszą mieć takiej mocy, jak to podawane jest na pudełku. W ograniczonym zakresie oczywiście ma, ale podłączając go do mocnego sprzętu – jego parametry znacznie spadają (to taki jakby test wydolnościowy). Ponadto napięcia na wyjściu takiego zasilacza mogą być niestabilne i niewłaściwe.

3357907340 7deb334756

Komputer warto okresowo poddawać diagnostyce / foter.com

Warto od czasu do czasu kontrolować wartości napięcia zasilacza, zarówno w samym BIOS`ie, jak i fizycznie, przy pomocy miernika elektronicznego. W tym ostatnim przypadku końcówki miernika wkładamy do odpowiednich otworów wtykowych na wyjściu zasilacza: do czerwonego i czarnego (powinno być +5V +/- 5%) oraz do żółtego i czarnego (powinno być +12V +/- 5%). Z pozostałych napięć warto wspomnieć o tolerancji dla linii: +3,3V (5%), -5V (10%), -12V (10%).

Pomiary te warto przeprowadzić na gołym zasilaczu, po odłączeniu wszystkich komponentów komputera, jak i pod obciążeniem, włączając np. zaawansowaną grę lub program (może być np. benchmark). W przypadku pomiarów przeprowadzanych pod obciążeniem musisz sondy miernika wsuwać ostrożnie do wtyczki podłączonej np. do płyty głównej (wsuwamy od strony kablowej).

Dzięki temu zawczasu dowiemy się, że z naszym zasilaczem zaczyna dziać się coś niedobrego, że trzeba myśleć o jego wymianie, nim ten spali się w najmniej oczekiwanym momencie. Na przykład w trakcie pisania ważnej pracy, raportu, czy tworzenia skomplikowanej grafiki czy kodu źródłowego.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz