Strona główna Ciekawostki Cała masa zastosowań QR Code

Cała masa zastosowań QR Code

przez CoreBlog
qrcode

qrcodeQR Code swoją karierę zawodową rozpoczynał od transportu i produkcji, jako znacznik wspomagający rozpoznawanie i kierowanie we właściwe miejsca (np. odpowiedni dział firmy) paczek. Dziś, jego niepodważalne zalety, doceniane są także przez inne branże, coraz chętniej znajdując w nich zastosowanie.

A wszystko to z racji tego, że w tym niewielkim znaczku, składającym się z jasnych i ciemnych modułów, można „zakląć” wiele informacji. Chociażby adres strony www, skrzynki e-mail, dane kontaktowe, pozycję geograficzną, tekst, dane sieci WiFi, czy nawet gotowy SMS… Brzmi imponująco?

QR Code może mieć tak wiele zastosowań, że na dobrą sprawę nie wiadomo od czego zacząć w ich omawianiu. Ale postarajmy się chociaż podać kilka przykładów, które pozwolą lepiej ogarnąć cały temat.

2211459923 67b9fc5fe2

QR Code można bezproblemowo odczytać przy pomocy telefonu komórkowego z odpowiednim oprogramowaniem dekodującym / foter.com

Adres www? Dla nas bardziej czytelny jest ten w postaci znaków drukowanych, aniżeli czarnych i białych kwadracików. Jednak z drugiej strony, czy zapamiętujemy bezbłędnie każdy podany nam ustnie, czy przeczytany gdzieś pełny adres strony internetowej? Dużo prościej jest zrobić zdjęcie odpowiedniemu znacznikowi, na podstawie którego oprogramowanie samo wyczyta sobie zakodowany w nim adres, a nawet połączy się od razu z podanym adresem www. Nasze „zapamiętywanie” danego adresu kończy się na kliknięciu klawisza „Wykonaj zdjęcie”.

Oczywiście zapisywanie adresów stron www ma dużo szersze zastosowanie niż tylko ich „zapamiętanie” i zachowanie w telefonie. Przy pomocy QR Code można zapisać chociażby adres do strony z rozkładem jazdy linii autobusowych, czy tramwajowych. Przechodzień robi zdjęcie odpowiedniego obrazka umieszczonego na rozkładzie jazdy, po czym łączy się z internetem i ściąga na telefon rozkład jazdy danej linii, tak aby móc w dowolnej chwili go sprawdzić.

Dzięki QR Code ułatwione życie mają również organizatorzy imprez masowych. Przy pomocy jednego QR Code, umieszczonego na plakacie, mogą przekierować użytkownika bezpośrednio na stronę www z większą liczbą informacji na temat imprezy, przy pomocy drugiego kodu może wprowadzić do kalendarza w telefonie odpowiednią informację dotyczącą daty wydarzenia, jego nazwy i kilku dodatkowych informacji na jego temat. A gdyby tego było mało, przy pomocy trzeciego kodu może wskazać na mapach Google pozycję geograficzną, gdzie niniejsza impreza ma się odbyć. Brzmi ciekawie?

460681372 15c1dd9025

QR Code można spotkać wszędzie, niemal w każdym zakątku świata / foter.com

Tak na prawdę wykorzystanie QR Code jest nieograniczone, wszystko zależy od naszych potrzeb i inwencji twórczej. Możemy stworzyć wizytówkę, która oprócz tekstu będzie miała zakodowany nasz numer telefonu, adres poczty internetowej czy strony www. Organizatorzy konkursów SMS-owych mogą ułatwić chętnym wzięcie w nich udziału poprzez odpowiedni QR Code z zakodowaną treścią SMS-a, jaką należy wysłać pod określony numer… rola konkursowicza polegać będzie tylko na zrobieniu zdjęcia takiemu obrazkowi i potwierdzeniu chęci wysłania SMS-a. Jeśli ktoś jest romantykiem, może w QR Code zapisać krótką, miłosną rymowankę, by wysłać ją w tej postaci ukochanej i zaskoczyć ją niecodziennym „prezentem”. A może dyskotekowa koszulka z zakodowanym numerem telefonu i napisem pod nim „zadzwoń do mnie”? Albo gadżety reklamowe z zakodowanymi danymi firmy? Pomyśleć też można o kodach w gazetkach reklamowych (katalogach), które przekierowują bezpośrednio do stron danych produktów (z informacjami o nich, opiniami, cenami itp.). Nic też nie stoi na przeszkodzie, by na urządzeniach, obok tabliczek znamionowych zapisywać w QR Code dane, z których może korzystać ewentualny serwis (rok produkcji, gwarancja, zastosowane podzespoły, przebieg dotychczasowych serwisów…).

Teraz chwilkę odetchnijcie i pomyślcie głęboko, w jaki sposób i wy możecie wykorzystać możliwości QR Code, w którym można zapisać m.in.:
adres strony internetowej
adres poczty elektronicznej (e-mail)
dane kontaktowe (wizytówka telefoniczna)
numer telefonu
wydarzenie (z jego nazwą, datą i podstawowymi informacjami)
gotowy SMS
pozycję geograficzną (wyświetlana na cyfrowej mapie, np. Google Maps)
konkretny tekst (np. informacyjny)
dane WiFi niezbędne do zalogowania się w sieci

Z czasem pewnie pomysłów na zastosowanie kodów QR będzie coraz więcej, choć moim zdaniem obecna oferta nie jest mała i z pewnością każdy z nas będzie potrafił ją do czegoś wykorzystać. Wystarczy odrobinka inwencji twórczej. Z pewnością na coś wpadniesz.

ZOBACZ TEŻ:
Generator QR Code
Obsługa generatora QR Code
QR Code – podstawowe informacje

Powiązane artykuły

Napisz komentarz