Strona główna Ciekawostki Tłoczenie płyt winylowych krok po kroku

Tłoczenie płyt winylowych krok po kroku

przez CoreBlog
vinyl

Wydanie muzyki na winylach kosztuje i wydłuża cały proces produkcji materiału, a jednak nie brak artystów zdecydowanych na ten krok. Powód? Pierwszy to powrót mody na winyle, a drugi to chęć osiągnięcia najwyższej jakości dźwięku, bo właśnie za swoje niepowtarzalne brzmienie płyty winylowe są tak bardzo cenione.

Przesłanie plików z muzyką

Nagrania przeznaczone do wytłoczenia na winylach muszą zostać umieszczone na 24-bitowym pliku wave o częstotliwości próbkowania od 44,1 do 192 kiloherców. Jeśli plik nie spełnia tych wymogów, to jeszcze nic straconego, ponieważ w XDiSC można zlecić dodatkowo mastering – w trakcie tego procesu przesłany materiał dostaje poddany specjalistycznej obróbce, dzięki czemu będzie go można wykorzystać przy produkcji nakładu.

Przygotowanie matrycy

Cyfrowy materiał z plików trafia na miedzianą płytę matkę. Rowki z zapisem muzycznym nacina się za pomocą diamentowej igły, metodą DMM albo Lacquer Acetate. Tworzenie matrycy w technologii DMM trwa krócej, bo matryca powstaje od razu na płycie miedzianej. Na acetaty trzeba jeszcze nałożyć dodatkową warstwę srebra.

Miedziana płyta DMM zostaje następnie umieszczona w kąpieli galwanicznej. Podczas tego procesu nikiel wypełnia rowki płyty, tworząc lustrzane odbicie krążka – to właśnie matryca, na podstawie której będzie wytłaczany cały nakład płyt winylowych. Do wytłaczania płyt stosuje się polichlorek winylu – gruby krążek umieszcza się w prasie i ściska, a na jego powierzchni pojawia się zapis w rowkach, skopiowany z płyty matki.

Co dalej dzieje się z winylem?

Na środku płyty umieszcza się etykietę z grafiką i napisami – najczęściej to nazwa wykonawcy oraz tytuł albumu. Winyle przed wyjęciem z prasy chłodzi się wodą, a żeby uniknąć odkształceń, płyty przekazuje się do kilkunastogodzinnego „leżakowania”, i dopiero po tym można je pakować do okładek.

W trakcie produkcji winyli przeprowadzana jest kontrola jakości, co pozwala uniknąć błędów w całym nakładzie. Na życzenie klienta, zwłaszcza gdy dużych nakładach, wytłaczane są test-pressy, czyli próbne egzemplarze, na których udaje się wychwycić ewentualne błędy.

Winyle pakowane są do zamówionych wcześniej okładek – ich projekt oraz wykonanie można zlecić w XDiSC, w ramach kompleksowej usługi tłoczenia. Po zapakowaniu płyty winylowe są przygotowywane do wysyłki i dystrybucji.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz