Strona główna Bezpieczeństwo Trwałe usuwanie danych

Trwałe usuwanie danych

przez CoreBlog
im possible 282 365 4

Chcesz się skutecznie pozbyć prywatnych danych? Twoja firma czyści dyski, bo nie chce by poufne dane dostały się w niepowołane ręce? Chcesz uniemożliwić odczytanie usuniętych plików? Wykasuj je raz, a dobrze, tak aby nawet dobry program do odzyskiwania danych sobie z tym nie poradził.

W tym celu najlepiej jest skorzystać ze specjalnych programów, które w pierwszej kolejności wykasują pożądany plik, a następnie przy pomocy odpowiedniego algorytmu wymażą po nim wszelki ślad. Jak to czynią? Zwykle nadpisując w danej przestrzeni dyskowej w kilku, czy kilkunastu cyklach losowe dane, w ten sposób sprawiając, że wszelkie pierwotne informacje przepadną na zawsze.

im possible 282 365 4

(Nie)możliwe / foter.com

Skąd taki program wziąć? Najlepiej i najtaniej (bo za darmo) z internetu. Oczywiście, można posłużyć się płatnymi specjalistycznymi programami, jednakże freeware`owe wersje wcale nie ustępują jakością tym, za które trzeba wyłożyć (niejednokrotnie grubą) gotówkę. Oto kilka przykładowych tytułów, z których można skorzystać:

ERASER – kasuje pliki z dysków pracujących w standardach IDE i SCSI (również w trybie RAID), wykorzystujących system plików FAT16, FAT32 i NTFS. Kasuje również dane z dyskietek, dysków sieciowych, dysków optycznych CD-RW oraz DVD-RW.

FILE SHREDDER – przy pomocy pięciu różnych algorytmów kasowania informacji usuwa dane z dysków w komputerze. Posiada ciekawą i przydatną funkcję czyszczenia wolnej przestrzeni dyskowej.

DISK WIPE – kasuje dane z dysków pracujących w systemach NTFS, FAT i FAT32, przy wykorzystaniu różnych, skutecznych algorytmów. Kasuje również dane z pamięci USB, kart SD i innych przenośnych nośników pamięci.

HARDWIPE – usuwa na trwałe dane z dysków twardych, ale i z nośników pamięci USB. Stosuje różne metody kasowania danych, od najprostszych, bo skomplikowane, oczyszczające dysk z danych w przeciągu kilku/kilkunastu godzin.

HDDERASE – program do stałego usuwania danych z dysków twardych, działający z poziomu DOS`a (stąd też uruchamiany przy pomocy obrazu płyty ISO), również wykorzystywany do „resetowania” dysków SSD, przywracając ich pierwotną wydajność. Program dla użytkowników zaawansowanych.

UWAGA!
Nim jednak zaczniecie usuwać dane z dysku, przy pomocy któregokolwiek z powyższych programów (wszystkie darmowe – dostępne na internecie), warto się zastanowić, czy dany plik, folder, dysk, urządzenie USB, które zamierzamy wyczyścić, z całą pewnością już nigdy nie będą nam potrzebne. Po usunięciu danych za pomocą tych programów ich odzyskanie staje się później niemożliwe, bądź niezwykle trudne (zależnie od zastosowanego algorytmu). Dlatego należy ich używać z rozmysłem i ostrożnością.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz