Strona główna WindowsSoftware Czyszczenie komputera z CCleaner

Czyszczenie komputera z CCleaner

przez CoreBlog
ikona ccleaner

ikona ccleanerPo dłuższym użytkowaniu komputera, jego wnętrze – elektroniczne wnętrze – jest mocno zaśmiecone. A to dysk zawalony jest gigabajtami niepotrzebnych do niczego plików bądź pozostałości po przeglądaniu stron www, a to rejestr systemowy posiada mnóstwo nieużywanych już od dawna wpisów, czy wreszcie w menu Start zawieruszyło się kilka skrótów do programów, które już dawno odinstalowałeś. Warto to posprzątać, bo różne śmieci mają większy bądź mniejszy wpływ na płynność funkcjonowania systemu operacyjnego.

Programów do czyszczenia systemu jest mnóstwo, nawet tych darmowych, ale nic chyba nie dorówna wyśmienitemu CCleaner. Jego możliwości i liczba funkcji są nie do przecenienia, a porządek jaki po sobie zostawia, wręcz niewiarygodny. To po prostu jedno z tych darmowych narzędzi, które wręcz TRZEBA mieć na swoim komputerze.

01 okno glowne1

Jego główny moduł – Cleaner – odpowiedzialny jest za wyszukiwanie zbędnych elementów (przede wszystkim plików tymczasowych) i w przypadku naszej zgody na to przeprowadza ich usunięcie z dysku. Przeczesywania systemu możemy dokonywać całościowo, zaznaczając wszystkie elementy dostępne w programie, jak i kawałek po kawałku, odznaczając „ptaszkami” tylko interesujące nas pozycje.

02 zaznacz wszystkie

W ten sposób można odzyskać naprawdę sporo przestrzeni na dysku, nawet kilka czy kilkanaście gigabajtów!

03 analiza zakonczona

Drugi z modułów CCleaner odpowiedzialny jest za przeglądanie rejestru i wyszukiwanie błędnych lub niepotrzebnych wpisów, a następnie proponuje ich naprawę. Przy czym naprawa niepotrzebnych wpisów opiera się na ich usunięciu z rejestru. Dzięki temu można minimalnie odchudzić plik rejestru, co raczej ma wpłynąć na szybkość uruchamiania systemu i jego wydajność, aniżeli na zwolnione miejsce na dysku.

Trzeci moduł – Narzędzia – zawiera komplet rozmaitych, przydatnych funkcji:
Odinstaluj programy – pomaga właściwie odinstalować programy wraz z ich wpisami w rejestrze.
Autostart – pozwala na włączanie lub wyłączanie programów uruchamianych wraz ze startem systemu. W ten sposób możemy odciążyć komputer w trakcie jego uruchamiania i sprawić, by system włączał się szybciej. Szczególnie jeśli w autostarcie mamy uruchomionych wiele niepotrzebnych aplikacji.
Przywracanie systemu – pozwala na usunięcie punktów przywracania systemów (poza najnowszym), co niekiedy pozwala pozyskać zadziwiające ilości wolnego miejsca na dysku.
Wymazywanie Dysku – służy do zamazywania wolnej przestrzeni na dysku, bądź kasowania całej zawartości danej partycji, przy użyciu różnych algorytmów (1 cykl zapisu, 3 cykle, 7 cykli lub 35 cykli), dzięki czemu późniejsze odzyskanie wykasowanych danych ma stać się niemożliwe.

04 narzedzia

Na koniec warto wspomnieć o kilku opcjach, które można w CCleaner włączyć. Jedną z nich jest automatyczne uruchamianie czyszczenia komputera przy uruchomieniu komputera (np. opróżniany będzie kosz i internetowe pliki tymczasowe, pozostałe po przeglądaniu stron www). Wśród innych znajdziemy również ustawienie usuwania jedynie tych plików tymczasowych, które mają więcej niż 24 godziny, podobnie opróżniany kosz będzie zupełnie pozbywał się jedynie plików starszych od doby, czy automatyczne zamykanie programu po przeprowadzeniu operacji czyszczenia.

05 opcje

CCleaner potrafi zdziałać cuda. Potrafi oczyścić system ze zbędnych śmieci. Oczywiście należy przy tym zachować środki ostrożności, gdyż program może czasem omylnie za zbędne uznać pliki, które dla nas są ważne. Szczególną uwagę należy poświęcić modułowi odpowiedzialnymu za porządki w rejestrze, gdyż usunięcie istotnych wpisów może skończyć się… śmiercią systemu i niemożnością jego uruchomienia. Ale nie ma co się od razu do porządków nastawiać negatywnie.

Informacje o programie:
Nazwa: CCleaner
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

Napisz komentarz