Strona główna Bezpieczeństwo Backup plików na serwerze – co to jest i w jakim celu się go robi?

Backup plików na serwerze – co to jest i w jakim celu się go robi?

przez CoreBlog
istock 1411195925 1

Szeroko pojęte bezpieczeństwo danych to niezwykle ważny temat nie tylko podczas prowadzenia działalności gospodarczej, ale również w odniesieniu do życia prywatnego. Często zdarza się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak naprawdę przechowywanie pewnych informacji czy plików w jednym miejscu może doprowadzić do ich utraty bez możliwości późniejszego odzyskania. Aby uniknąć tego problemu warto wykonywać regularne kopie zapasowe. Czym jest jednak backup plików na serwerze i w jakim celu się go wykonuje? O tym już poniżej.

Co to jest backup?

Backup co to jest? Backup to po prostu angielska nazwa kopii zapasowej. W istocie wspomniane zagadnienie jest jednak o wiele szersze i odnosi się nie tylko do bezpieczeństwa, ale również do dywersyfikacji nośników, na których przechowujemy istotne dane. W odniesieniu do konkretnych przykładów, możemy wykonywać np. kopie zapasowe plików, baz danych czy folderów. Wiele zależy od tego, co jest przedmiotem naszych zainteresowań. 

Rodzaje kopii zapasowych

Wśród zagadnień związanych z backupem możemy wyróżnić różne metody tworzenia kopii zapasowych plików. Jedną z najpopularniejszych jest wykonanie całościowego backupu plików na serwerze. Jak sama nazwa wskazuje, takie działanie obejmuje wszystkie zasoby dostępne w danym momencie. Jest to najbezpieczniejsza metoda, która w razie potrzeby pozwala odzyskać niemal wszystkie dane. Minusem w tym przypadku może być to, że decydując się na nią powinniśmy mieć wystarczająco zasobną przestrzeń dyskową oraz nieco więcej czasu. Całościowy backup, w szczególności w przypadku wielu plików, może być procesem absorbującym nieco czasu. 

Poza wspomnianym wyżej rozwiązaniem, możemy wymienić kopie zapasowe, takie jak:

  • backup różnicowy – odnoszący się do stworzenia kopii zapasowej tylko i wyłącznie tych plików, które zostały zmodyfikowane w stosunku do poprzedniej kopii; 
  • backup przyrostowy – zawierający nie tylko zmodyfikowane pliki, ale też te, które zostały dodane; 
  • backup migawkowy – to najprostsza i najkrótsza metoda, polegająca na wykonaniu wybiórczej kopii konkretnych zasobów. 

To, z jakiego rozwiązania powinniśmy skorzystać zależy w dużej mierze od naszych potrzeb. Niemniej warto regularnie wykonywać całościowy backup, który w przypadku nieprzewidzianych sytuacji pozwoli na odzyskanie wszystkich niezbędnych danych. Co więcej, gdy nie wykonywaliśmy do tej pory kopii zapasowej, to warto zdecydować się na przesłanie wszystkich istniejących plików.

Po co robi się backup plików? 

Kopia zapasowa ma na celu ochronić nas przed utratą danych. Jest to zarazem główny powód, dla którego decydujemy się na wykonanie backupu. To bardzo dobra ochrona przed wirusami, awariami czy hakerami. Mając do dyspozycji kopię zapasową jesteśmy w stanie w dowolnej chwili przywrócić przypadkowo usunięte czy zainfekowane pliki. Abstrahując od tego możemy również zauważyć, że backup plików jest przydatny wtedy, gdy dokonujemy różnorodnych modyfikacji. W przypadku niepowodzenia wynikającego np. z błędów, bez problemu możemy przywrócić pierwotną wersję konkretnego pliku. Dobrym przykładem jest m.in. modyfikacja strony internetowej. Każde działania ingerujące w kod źródłowy, powinny być poprzedzone wykonaniem backupu plików na serwerze. 

Jak wykonać backup plików?

Znamy już rodzaje wykonywanych kopii zapasowych i wiemy, dlaczego wspomniane działanie jest tak istotne. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak wykonać backup plików? Istnieje przynajmniej kilka sposobów na wykonanie tego zadania. 

Kopia zapasowa z wykorzystaniem wbudowanych funkcji serwera

Pierwszą, a zarazem najprostszą metodą, jest skorzystanie z wbudowanych funkcji, jakie oferuje usługodawca. Oczywiście, nie każda firma ma takie rozwiązanie w swojej ofercie. Co więcej, często taka funkcjonalność jest uzależniona od konkretnego pakietu, jaki posiadamy. Niemniej przed przystąpieniem do działania warto sprawdzić, czy mamy taką możliwość. Jeżeli tak, wówczas warto z niej skorzystać. Cały proces sprowadza się z reguły dosłownie do kilku kliknięć.

Kopia zapasowa poprzez FTP

Kolejnym rozwiązaniem jest ręczne wykonanie kopii plików z wykorzystaniem serwera FTP. Aby przystąpić do działania, musimy zalogować się za pomocą danych do wspomnianego serwera, a następnie przystąpić do ręcznego kopiowania zasobów. Rozwiązanie jest stosunkowo proste i uniwersalne – możemy je wykonać zarówno w przypadku stron internetowych, jak i innych plików czy folderów. Co prawda w stosunku do poprzednika wymaga nieco więcej wiedzy, jednak gdy zrobimy to po raz pierwszy, to następne działania nie będą dla nas żadnym problemem.

Kopia zapasowa z wykorzystaniem wtyczek

Alternatywną metodą jest tworzenie kopii zapasowych przy użyciu różnorodnych wtyczek. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak wyłącznie wtedy, gdy korzystamy z popularnych systemów zarządzania treścią, takich jak np. Wordpress. Wykorzystanie dodatkowego oprogramowania sprawia, że cały proces staje się intuicyjny. Niestety, jest też druga strona medalu. Wspomniane widżety mogą obciążać stronę internetową, co w konsekwencji prowadzi do wolniejszego ładowania po stronie użytkownika.

Jak widzimy, regularne wykonywanie kopii zapasowej plików na serwerze to niezwykle istotne zagadnienie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dywersyfikacja źródeł, na których znajdują się dane, stanowi ważny element ochrony przed awariami, wirusami czy hakerami. Spośród różnorodnych wariantów, warto zdecydować się na całościowy backup, który pozwoli na bezproblemowe odzyskanie utraconych plików. 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz