Strona główna Biuro Potrzeby pracowników od A do Z. Poznaj je wszystkie i urządź biuro idealne

Potrzeby pracowników od A do Z. Poznaj je wszystkie i urządź biuro idealne

przez CoreBlog
designwbiurze 1

Idealne miejsce pracy to takie, w którym pracownik może wykazywać maksymalną efektywność oraz wydajność w ramach realizacji powierzonych mu zawodowych obowiązków. Aby można było osiągnąć te cele podczas urządzania biura i poszczególnych stanowisk pracy należy brać pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby zatrudnionych oraz rodzaj i specyfikę wykonywanych przez nich działań. Jak stworzyć biuro idealne, „szyte na miarę” wymagań pracowników, ergonomiczne, nowoczesne oraz optymalnie funkcjonalne? Sprawdź nasze podpowiedzi już teraz.

Funkcje biura

Czym właściwie jest biuro? To miejsce, w którym wykonywane są zawodowe obowiązki, ale przestrzeń biurowa już dawno przestała być nastawiona jedynie na pracę. Dzisiaj znaczenie ma ergonomia pracy biurowej, czyli dopasowanie stanowiska do potrzeb pracownika. Znaczenie ma nie tylko komfort pracownika, ale również możliwość jego rozwoju. Co więcej, ponieważ w pracy spędza się większą część dnia, miejsce to ma być przyjazne i zorganizowane tak, aby można było w nim również odpoczywać. Warto również podkreślić, że funkcja biura to także relacje pomiędzy współpracownikami, ich komunikacja i więzy, które niewątpliwie wpływają na efekty realizowanych zadań. Właśnie dlatego tak istotne jest  wyposażenie biura w odpowiednie elementy.

Wygoda i ergonomia pracy — o meblach funkcjonalnych

Biuro ma być przede wszystkim funkcjonalne i estetyczne. Priorytetem jest wygoda jego użytkowania, która z kolei wpływa na motywację i zaangażowanie zatrudnionych. 

Nowoczesne biuro powinno być wyposażone w meble funkcjonalne, które łatwo udaje się dopasować do indywidualnych preferencji każdego pracownika. Ergonomia miejsca pracy jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. Biurka regulowane czy fotele z wyprofilowanym oparciem są już podstawą, a pod uwagę należy brać dodatkowe opcje wykończenia biura, które sprzyja zatrudnionym. Biurka typu sit&stand, ścianki działowe, budki akustyczne, szafy, regały, organizery czy kontenery biurowe, to kolejne elementy, które należy dobierać wedle potrzeb personelu i specyfiki działalności firmy.

Biuro doskonałe to biuro zindywidualizowane

Ergonomia pracy przy komputerze zakłada stworzenie najlepszych warunków na każdym stanowisku. Mówią o tym nie tylko obowiązujące w Polsce przepisy prawa, ale również zasady dyktowane w ramach nowatorskiego planu zarządzania personelem. Zgodnie z nim, idealne biuro, to biuro dopasowane do potrzeb zatrudnionych. W tym aspekcie szczególną uwagę zwraca się na wyposażenie części wspólnych przestrzeni biurowej, ale przede wszystkim organizację biurka. Jakie elementy wpływają na dobrą ergonomię pracy przy komputerze? To przede wszystkim:

  • biurko z regulowaną wysokością blatu,
  • krzesło z regulowaną wysokością siedziska oraz regulowanym oparciem,
  • organizer na dokumenty,
  • monitor z odpowiednią rozdzielczością ekranu, ustawiony w należytej odległości,
  • klawiatura oraz myszka, ustawione tak, aby pozwalały zachowywać kąty proste w stawach.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz