725
Wyobrażacie sobie kiedy przelew wynagrodzenia zostaje zaksięgowany w kilka sekund. Przelewy natychmiastowe mogą być standardem.
Przelew błyskawiczny między różnymi bankami realizowany przez cały tydzień może przydać się może nie tylko firmom, które muszą przestrzegać terminów rozliczeń z urzędami, czy kontrahentami. Także podczas zakupów przez internet, dzięki szybkim przelewom możemy znacznie przyspieszyć otrzymanie zamówionego towaru. Okazuje się, że już w tym roku może stać się to standardem w usługach oferowanych przez polskie banki.
Krajowa Izba Rozliczeniowa i sopocka spółka Blue Media, które niezależnie od siebie wdrażają ekspresowe przelewy, podpisują umowy z kolejnymi bankami. Express ELIXIR, który wdrożyła Krajowa Izba Rozliczeniowa jest pierwszym w Polsce i drugim na świecie, po Wielkiej Brytanii, profesjonalnym systemem rozliczeniowym, umożliwiającym bezpośrednią realizację przelewów natychmiastowych.
Natychmiastowe przelewy trafiające na konto docelowe w kilkanaście sekund mają szansę zaistnieć na większą skalę w tym roku. Do wdrożenia tej usługi na poważnie wzięła się Krajowa Izba Rozliczeniowa i prywatna sopocka spółka Blue Media. KIR zapowiada, że spodziewa się objęcia tą usługą 75 proc. klientów bankowych. To by był naprawdę spory zasięg – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Halina Kochalska, analityczka Open Finance.
KIR i Blue Media dążą do tego, by przelewy przechodziły z banku do banku w kilkanaście sekund przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Tradycyjne sesje Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej odbywają się trzy razy dziennie tylko w dni robocze. Halina Kochalska zaznacza, że Express Elixir KIR-u jest dostępny dla drugiej strony tylko wtedy, jeśli drugi bank przyjmujący zlecenie też podpisał umowę na natychmiastowe przelewy. Poprzez KIR operacje takie mogą na razie wykonywać klienci sześciu banków: Alior Banku, BRE Banku, BZ WBK, ING, Meritum, Millennium (chociaż nie w każdym z nich w pełnym zakresie). Izba podpisała już jednak umowy z 15 następnymi bankami i rozmawia z kolejnymi.
Druga firma – Blue Media – do tej pory w ramach usług rozliczeniowych podpisała umowy z czterema bankami: Alior Sync, mBankiem, MultiBankiem i Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku. Spółka zamierza pozyskać do końca roku ponad 10 banków, które będą realizowały usługę natychmiastowych przelewów “BlueCash”. Maksymalna wartość natychmiastowego przelewu nie może przekroczyć 100 tys. zł. KIR deklaruje jednak, że pracuje nad dostosowaniem systemu do przekazywania wyższych kwot.
Zdaniem ekspertki ta usługa spotka się z dużym odzewem, mimo że jest sporo droższa od tradycyjnych przelewów internetowych.
Prowizja za taki przelew jest najniższa w BZ WBK i wynosi 3 złote. W droższych bankach to koszt 5 złotych, jeśli robimy to przez internet. Jeśli pójdziemy do placówki albo skorzystamy z pomocy operatora, to zapłacimy 10-15 złotych. A na przykład firma w Millennium zapłaci 40 złotych – wymienia Halina Kochalska. Alior Sync dał w pakiecie 10 darmowych przelewów natychmiastowych. Można się spodziewać, że z czasem będzie to pomysł na walkę konkurencyjną między bankami, na uatrakcyjnianie oferty, tak aby ściągać nowych klientów. Jak twierdzi, jest szansa, że ta usługa stanie standardem w ofercie banków.
(ź): Newseria
0 Komentarzy
Dobrze by było, szef już by się nie wypierał, że przelew z wypłatą wysłał dawno, tylko przez banki długo idzie 😉