Strona główna Bezpieczeństwo Jak silne jest twoje hasło?

Jak silne jest twoje hasło?

przez CoreBlog
rect4153

rect4153Hasła i szyfrowanie znane są od najdawniejszych lat, niemal od początków historii ludzkości. Jak widać – informacja zawsze była ważnym zasobem, który należało w odpowiedni sposób chronić. Co prawda techniki stosowane dwa tysiące lat temu były (jak na nasze pojęcie i możliwości) dość proste, jednak z czasem rozwijały się one i uzyskiwały coraz to nowszą postać. Aż w erze komputerów i internetu stały się właściwie codziennością.

A jak silne jest twoje hasło do skrzynki elektronicznej, konta ftp, komputera, do zabezpieczonego pliku, do konta portalu społecznościowego? Wydaje ci się, że skoro tylko ty znasz hasło, to nikt inny nie zaloguje się na twoje konto? Nic bardziej mylnego – już Enigma miała być idealną maszyną szyfrującą, a jednak Polacy ją złamali. Podobnie może być z Twoim hasłem.

Ile potrzeba czasu, aby przy użyciu standardowego komputera złamać hasło? To zależy od jego skomplikowania i wielkości tablicy wykorzystanej przy szyfrowaniu.

Załóżmy, że korzystamy z komputera 2-rdzeniowego o zegarze taktowania ok. 2 GHz. Raz skorzystamy z hasła zbudowanego z tablicy składającej się z 62 znaków (małe i duże litery oraz cyfry), a drugi raz użyjemy tablicy 96 znaków (małe i duże litery, cyfry oraz wszystkie znaki specjalne). Jak się domyślamy, lepszym zabezpieczeniem będzie tablica 96 znaków, gdyż oferować będzie ona znacznie więcej kombinacji, a każdą z nich program łamiący będzie musiał sprawdzić.

I tak oto w przypadku hasła długiego na 4 znaki zbudowanego na podstawie mniejszej – 62-znakowej tablicy, do sprawdzenia mamy 15 milionów kombinacji. Dla komputera to… ledwie kilka sekund pracy. Kiedy jednak w tej samej tablicy 62 znaków stworzymy hasło 6-znakowe, kombinacji już mamy 57 bilionów. Dużo? Wspomniany wyżej komputer poradzi sobie z tym zabezpieczeniem w mniej niż 2 godziny.

Kiedy jednak stworzymy hasła 4-znakowe i 6-znakowe za pomocą większej, 96-znakowej tablicy, liczba możliwych kombinacji radykalnie rośnie, odpowiednio: 85 milionów i 782 biliony. Dla pierwszego przypadku komputer potrzebuje znowu kilku, może kilkunastu sekund na sprawdzenie wszystkich kombinacji, ale już w drugim przypadku są to prawie 24 godziny. Przeskok jest dość spory. A jeszcze większy będzie w przypadku jeszcze dłuższych haseł.

sila hasla

Tabela odporności haseł na ich łamanie

Warto pamiętać też o tym, iż najłatwiejsze do złamania są popularne hasła, takie jak imiona swoich sympatii, daty urodzenia, czy słowa typu LOVE. Jeśli korzystasz z tego typu zabezpieczeń – lepiej zmień je jak najszybciej, bo jesteś nie tylko potencjalną, ale i łatwą do „obrobienia” ofiarą.

Najlepiej jest wykorzystywać długie hasła, składające się zarówno z małych, jak i dużych liter, do tego dobrze jest wykorzystać przynajmniej jedną cyfrę i jeden znak specjalny. W ten sposób możemy sprawić, że przy wykorzystaniu standardowego komputera łamanie hasła może odbywać się nawet kilkadziesiąt lat. Daje nam to ogromną przewagę nad hackerem. Warto to przemyśleć.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz