Strona główna Bezpieczeństwo Odzyskiwanie hasła z archiwum RAR

Odzyskiwanie hasła z archiwum RAR

przez CoreBlog
rect4153

rect4153Stworzyłeś archiwum plików RAR, zabezpieczyłeś go hasłem… a teraz potrzebujesz go otworzyć, a owego hasła nie pamiętasz? No to masz problem… Ale my Ci pomożemy w jego rozwiązaniu. Nie, nie powiemy Ci jakie jest Twoje hasło, nie rozszyfrujemy go z Twojego pliku, ale podpowiemy Ci, jak to zrobić, abyś na przyszłość wiedział, że nie ma co panikować.

Po pierwsze musisz ściągnąć jeden z programów, który „łamie” hasła do archiwów RAR. Ja osobiście mogę polecić jeden z trzech:
– RAR Password Recovery
– RAR Password Recovery Magic
– Advanced RAR Password Recovery

Wszystkie trzy programy są właściwie do siebie podobne – dość proste w obsłudze, mają skromny i czytelny interfejs, są sprawdzone, ale i też niestety są płatne. Jednak „trialowo” możemy je wypróbować i jeśli potrzebujemy jednorazowo odzyskać hasło z archiwum RAR to nie ma problemu, żeby sobie takie demo ściągnąć i przy jego pomocy dostać się do środka archiwum plików.

01 rar password recovery

Każdy z owych plików korzysta z tzw. metody „brute force” oraz metody słownikowej. Do tego użytkownik może zdefiniować własny zestaw znaków, a więc nie będziemy ograniczeni jedynie do alfabetu cywilizacji zachodniej. To duża zaleta.

Z wszystkich trzech programów, jeśli nie chcesz płacić, najlepiej zainstaluj RAR Password Recovery Magic, którego „trialowe” ograniczenie dotyczy ilości uruchomień programu, a nie długości wyświetlanego hasła.

02 advanced rar recovery

Jak już wcześniej wspomniałem, obsługa niniejszych programów jest prosta. W głównym oknie programu wystarczy zaznaczyć, z jakich tablic znaków ma korzystać program (małe litery, duże litery, znaki specjalne, liczby, spacje itp.), warto więc zaznaczyć tylko te, które mogliśmy użyć w haśle, nie powinniśmy na siłę zaznaczać wszystkiego, gdyż każda kolejna tablica zwiększa liczbę kombinacji, jakie program musi „przemielić”. A nie ma takiej potrzeby, jeśli wiemy, że korzystamy np. tylko z małych liter i cyfr. Należy też określić minimalną i maksymalną liczbę znaków, z jakich mogliśmy skorzystać przy tworzeniu hasła, przy czym tu też im mniejszy zakres, tym mniej kombinacji, a więc komputerowi łatwiej będzie odzyskać hasło.

Po ustawieniu wszystkich parametrów zatwierdzamy i czekamy na ostateczne efekty…

Należy przy tym jednak zaznaczyć, że przy ustawieniu mocnego szyfrowania, raczej nie mamy szans na odzyskanie hasła do archiwum RAR. Ale życzę powodzenia!

Powiązane artykuły

Napisz komentarz