Strona główna Bezpieczeństwo Internetowy menadżer haseł

Internetowy menadżer haseł

przez CoreBlog
rect4153

rect4153Drogi Internauto, z pewnością korzystasz z wielu (może kilku, może kilkunastu, może kilkudziesięciu…) rozmaitych portali, na których założone masz konta. Jeśli używasz do nich wszystkich tego samego loginu i hasła – Twój błąd. W razie włamania się na jedno z tych kont, bardzo mocno zagrożone będą pozostałe. Jeśli jednak korzystasz z różnych haseł… nie masz problemu z zapamiętaniem ich wszystkich? Jeśli masz taki problem, to pomocny może się okazać internetowy menadżer haseł.

Cóż to takiego ten internetowy menadżer haseł? To taki sieciowy odpowiednik stacjonarnego menadżera haseł (jak np. KeePass). Z tą jednak różnicą, że w tym przypadku nasze hasła zapisywane są na serwerze a nie na dysku naszego komputera. Rodzi to Twoje obawy o bezpieczeństwo? No cóż, dane na serwerach są mocno chronione, są szyfrowane, więc teoretycznie nie ma tu żadnych obaw. Do tego w razie jakiejś awarii – na serwerach zawsze są robione backupy, a Ty na swoim komputerze niekoniecznie musisz mieć kopię danych… a więc w przypadku awarii dysku, tracisz zapisane na nim hasła. Może się więc okazać, że taki internetowy sejf to całkiem niezłe rozwiązanie.

Jakie sejfy są dostępne w sieci?

last passLASTPASS.COM
LastPass.com stosuje bardzo ciekawy sposób zabezpieczania dostępu do Twojego konta z hasłami. Mianowicie oprócz samego hasła głównego, które indywidualnie ustalasz, otrzymujesz tzw. grid, który drukujesz (jest to tabela wypełniona losowymi cyframi i literami), a przy każdym logowaniu serwer pyta Cię o konkretny zestaw znaków z konkretnych pól. Hackerowi nie wystarczy więc samo złamanie Twojego hasła, musiałby Ci jeszcze wykraść fizycznie grid.

Dostępny jest w dwóch wersjach: bezpłatnej i płatnej o wartości 1 dolara miesięcznie.

mitto
MITTO.COM
Inny rodzaj zabezpieczenia dostępu do Twojego konta oferuje serwis Mitto.com. Mianowicie użytkownik proszony jest o wpisanie specjalnej frazy, która jest następnie dodawana do każdego e-maila wysyłanego przez serwis do użytkownika. W ten oto sposób użytkownicy mają uniknąć fałszywych emaili wyłudzających hasła dostępowe do sejfu.

Serwis jest dostępny bezpłatnie.

clipperz
CLIPPERZ.COM
Menadżer haseł o opensource`owym rodowodzie. Można go zintegrować z przeglądarką www, nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Warto zauważyć, iż serwis chroni naszą prywatność… nie wymagając podania adresu email podczas rejestracji.

Serwis dostępny jest bezpłatnie.

passpack
PASSPACK.COM
Zależnie od wybranej wersji konta, możemy przechowywać na nim od 100 haseł wzwyż. Serwis można sprzęgnąć z wieloma różnymi przeglądarkami, takimi jak chociażby Chrome, Opera, Safari, czy IE. Usługa ta jest kierowana w znacznej mierze do osób pracujących w grupie, gdyż istnieje tu możliwość współdzielenia haseł.

PassPack.com oferuje bezpłatne, a także płatne usługi przechowywania haseł w sejfie. Zależnie od wybranej wersji koszt ten wynosi od 1,50 do 40 dolarów.

Może warto przemyśleć możliwość przechowywania haseł do różnych profili użytkowników właśnie na wyżej wspomnianych serwisach? Oferują one duże bezpieczeństwo i wygodę, a korzystać z nich w podstawowej wersji można przecież za darmo.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz