Strona główna WindowsSoftware Darmowe zamienniki w Windowsie

Darmowe zamienniki w Windowsie

przez CoreBlog
1218052 waste basket 2

Kolejne Windowsy oferują w komplecie z głównym modułem systemu drobne programy mające służyć pomocą w codziennej pracy. Są to m.in. Paint, Notatnik, Kalkulator, Windows Media Player… czy jednak są one wystarczająco dobre, nawet do podstawowych robótek? Czy nie lepiej zastąpić je darmowymi zamiennikami?

1218052 waste basket 2

Wyrzuć oryginały do kosza! / sxc.hu

Moim zdaniem: zdecydowanie lepiej! Bo te ostatnie oferują większą funkcjonalność, czy generalnie zostały lepiej wykonane. Dlatego mając system Microsoftu warto pomyśleć o dokonaniu kilku podmianek w jego drobnym, standardowym oprogramowaniu. A oto kilka moich propozycji:

NOTATNIK
Zamiast niego, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie Notepad++. Jego zalety szczególnie docenią programiści i webmasterzy, gdyż ten prosty i niewielki programik rozpoznaje i zaznacza kolorem składnię wielu języków programowania.

PAINT
Systemowy program graficzny jest prosty. I właściwie tylko tyle. Bo jest aż za prosty, daje tak mało możliwości, że jest prawie bezużyteczny. Jego plusem jest za to fakt, że… można zastąpić go przynajmniej trzema dobrymi i darmowymi programami. Pierwszym jest Paint.NET o zdecydowanie większej funkcjonalności, drugim Artweaver, a trzecim MyPaint. Każdy z nich spisze się zdecydowanie lepiej niż oryginalny Paint.

OUTLOOK EXPRESS
Co prawda Outlook Express nie jest programem złym, ale warto zastąpić go, mimo wszystko lepszymi jego odmianami. I nie chodzi tylko o świetnego Thunderbirda, bo internet na tacy podaje także DreamMail oraz eMailaya. Można skorzystać też z rozbudowanego polskiego programu Draco Organizer.

KALKULATOR
Pewnie większość z użytkowników w ogóle nie korzysta z systemowego kalkulatora. Ale ten czasem się przydaje. I warto, by miał nieco więcej funkcji, niż standardowy, tak jak chociażby wyśmienity Hexelon Max. Przydadzą się szczególnie podczas „walki” z wszelkimi przedmiotami matematycznymi.

WINDOWS MEDIA PLAYER
Odtwarzaczy audio/video istnieje bardzo wiele. Ale najlepszym rozwiązaniem będzie chyba zupełnie niezależny AllPlayer, o bogatych możliwościach i funkcjonalności. Moim zdaniem jest też bardziej intuicyjny i wygodniejszy w pracy, niż oryginał z Microsoftu.

NARZĘDZIA SYSTEMOWE
Robiąc już małe podmianki w Windowsowym oprogramowaniu, warto też pomyśleć o usprawnieniu narzędzi systemowych.

Jeśli często kopiujemy różnej maści pliki, to zamiast oryginalnego Windowsowego algorytmu kopiowania warto zastosować Extreme Copy, którego wyniki działania potrafią być na prawdę zadziwiające!

Drugim narzędziem, o którego wymianę warto zadbać, to systemowy defragmentator dysku. Na jego miejscu znacznie lepiej spisze się Defraggler.

Zmian, właściwie we wszystkich Windowsach, można dokonywać wiele. Ale te powyższe są chyba jednymi z lepszych w swojej kategorii. Zdecydowanie poprawią one nasze samopoczucie podczas pracy na prostych narzędziach w systemie i niejednokrotnie okażą się nieocenioną pomocą.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz