Strona główna Grafika W czym stworzyć herb (godło, logo)?

W czym stworzyć herb (godło, logo)?

przez CoreBlog
01 szukaj google

Zakładając czy prowadząc dowolny klub sportowy, klan komputerowy, drużynę harcerską, czy firmę, nawet najdrobniejszą, warto pomyśleć o symbolizującym was znaku, po którym będziecie dobrze rozpoznawalni. Trzeba pomyśleć o herbie, o godle, o logo. Tylko w czym je wykonać? W jakim programie?

Słynny „wujek Google” roi się od odpowiedzi na nasze pytanie, kierując nas na filmy instruktażowe YouTube, gdzie autorzy prezentują jak to najlepiej uczynić w wyśmienitym Photoshopie. Tylko, że jest jedno małe „ale”. Z pewnych względów Photoshop nie nadaje się do takich prac. Owszem, wykonasz szybko, łatwo i przyjemnie estetyczne logo, które z pewnością zadziwi niejednego… Jednakże problem pojawi się przy skalowaniu, szczególnie przy tworzeniu dużych formatów naszego logo. Wówczas grafika straci na jakości i herb nie będzie prezentował się tak godnie. No chyba, że z góry zakładasz, że twoje godło zawsze będzie w skali mini…

01 szukaj google

Jakich więc programów użyć do tego celu? Najlepiej tych, które bazują na grafice wektorowej (a Photoshop do takich programów nie należy). Takich znajdziemy na rynku kilka, nie tylko te płatne, ale i zupełnie darmowe, choć jakościowo na prawdę dobre.

CORELDRAW
Najbardziej znanym programem do tworzenia grafiki wektorowej jest CorelDraw, jednakże domowego użytkownika zwykle nie stać na jego legalną kopię. Przykładowo cena za wersję CorelDRAW Graphics Suite X6 PL może sięgać 2000 zł! Sam upgrade do tej wersji to ponad 1000 zł. Nie są to więc ceny na tyle niskie, by skusić standardowego użytkownika, który zwykle na domowej pracy w takim programie nie zarabia dodatkowych pieniędzy. Jednak jeśli już ktoś ma dostęp do CorelDraw (np. w firmie), to przy jego pomocy może świetnie poradzić sobie z tworzeniem logo. Wówczas będzie miał pewność, że wraz ze skalowaniem godła do większych rozmiarów, nie będzie miał najmniejszych problemów z utratą jakości.

INKSCAPE
Alternatywą, pozwalającą zaoszczędzić grube pieniądze, jest Inkscape. Zupełnie darmowy. Porównywalnie dobry. Zresztą na stronie domowej projektu można znaleźć wiele pomocy i dodatków (niestety – brak dostępnego języka polskiego). Ten niewielki program (plik instalacyjny „waży” nieco ponad 30 MB) tylko z pozoru jest drobnym narzędziem, gdyż posiada on ogromną liczbę funkcji i możliwości. Nie tylko tych zainspirowanych drogim CorelDraw`em, ale i znacznie więcej, zupełnie nowych i z całą pewnością ciekawych. Zresztą znajdziemy tutaj także wiele funkcji zaczerpniętych z Photoshopa (spora ilość filtrów), dlatego ktoś, kto z programem graficznym ze stajni Adobe miał do czynienia, może poczuć się jakby stąpał po znajomym gruncie.

02 inkscape

INNE PROGRAMY
Oczywiście dwa wspomniane tytuły nie są jedynymi możliwymi wyborami. Na internecie możemy znaleźć również darmowy (lecz nie do zastosowań komercyjnych) DrawPlus Starter Edition, nieco gorzej oceniany przez użytkowników od Inkscape, jednakże bez wątpienia dobry, zaawansowany i mocno rozbudowany. Wśród płatnych pozycji możemy sięgnąć również po Adobe Illustrator, jednakże jego cena może przekraczać nawet stawkę za drogiego CorelDraw`a.

Można powiedzieć, że najważniejsze są umiejętności – wówczas dobre logo można wykonać ze wszystkiego, nawet przy pomocy wycinanek czy masy solnej. Ale z drugiej strony, dobre narzędzie też ma znaczenie. Tym bardziej, że na wstępie projektując je w odpowiednim programie do grafiki wektorowej, unikamy później problemów z ewentualnym przerysowywaniem godła do jakiegoś programu graficznego, z jego skalowaniem, czy choćby przerabianiem. Warto to przemyśleć.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

niema 25 grudnia, 2012

Myślę, że coreldrw jest najlepszy do tego. Robiłem kilka i wychodzą fajne.

Napisz komentarz