Strona główna Grafika Tytuł (logo) gazety w Inkscape

Tytuł (logo) gazety w Inkscape

przez CoreBlog
01 kwadrat

Każde szanujące się czasopismo, czy to wydawane w formie papierowej, czy elektronicznej, musi mieć swój specyficzny logotyp, po którym jest rozpoznawalne wśród szerokiego grona czytelników. O logo własnej gazety warto pomyśleć już przy jej pierwszych wydaniach, gdyż dzięki temu tytuł wygląda estetyczniej, a jednocześnie powoli budujemy pewną rozpoznawalną markę. A tym bardziej, że stworzenie takiego znaku nie jest trudne.

Do jego stworzenia wykorzystamy darmowe, lecz mocno rozbudowane narzędzie, jakim jest Inkscape.

Otwieramy nowy projekt i na jego karcie rysujemy kwadrat (piąta ikona od góry na pasku narzędzi podręcznych) np. o wymiarach 125×125 lub zbliżonych.

01 kwadrat

Następnie nanosimy mniejsze kwadraciki, w innym kolorze, tworząc szachownicę jak na przedstawionym przykładzie.

02 kwadraty

Kolejnym krokiem będzie wstawienie tekstu – tytułu czasopisma.

ikona tekst

W tym celu klikamy na ikonę tekstu, znajdującą się w pasku narzędzi podręcznych (13 ikona od góry), zaznaczamy dowolny obszar na karcie projektu i wpisujemy literkę P. zmieniamy jej wielkość, tak aby ładnie komponowała nam się z kwadratem (na który ową literkę naniesiemy), a zarazem zmieniamy jej kolor na biały (paleta kolorów znajduje się w dolnej części okna programu Inkscape).

03 pixeloza

Ponownie tworzymy tekst, lecz tym razem wpisujemy dalszą część tytułu czasopisma, mniejszą czcionką. Zbliżamy całość do literki P, tak aby na kwadracie znalazły się jeszcze literki „ix”, natomiast część „eloza” ma wystawać poza kwadrat. Warto zauważyć, że dla lepszej widoczności zostały zmienione kolory poszczególnych części wyrażenia – „ix” jest białe, natomiast „eloza” czarne (kolory te zmieniamy poprzez zaznaczenie pożądanych liter i kliknięcie w odpowiednią barwę na palecie kolorów).

Na koniec możemy jeszcze do naszego logo dodać kilka elementów, urozmaicających jego wygląd i opisujących tematykę czasopisma.

04 gotowe logo

W ten oto sposób w ekspresowym tempie (ile to… 5… 10 minut?) stworzyliśmy całkiem estetyczne logo, które na pewno będzie się prezentowało znacznie lepiej, niż po prostu tytuł wklepany w edytorze tekstu.

Oczywiście to tylko przykład loga, jakie można wykonać w programie Inkscape, wy z pewnością macie w swoich głowach dużo innych pomysłów, które wykorzystacie dzięki temu programowi.

rozne logo

Powiązane artykuły

Napisz komentarz