Strona główna Grafika Podziel się talentem z Hedgewars

Podziel się talentem z Hedgewars

przez CoreBlog
opensource

opensourceSkoro już posiadasz pewne umiejętności tworzenia grafik – czy to w programie Adobe Photoshop, CorelDraw czy Inkscape – może warto pomyśleć nad tym, aby dać coś od siebie społeczności open source? Na początek możesz spróbować czegoś nietrudnego – np. stworzyć mapę dla Hedgewars, czyli darmowej alternatywy wobec popularnej serii gier Worms. Nie jest to nic trudnego, gdyż mapy te najzwyczajniej w świecie opierają się o grafikę wektorową.

To w czym stworzysz mapę będzie zależało tylko i wyłącznie od ciebie, od tego jaki program preferujesz, czy w którym czujesz się pewniej. Ja zaprezentowane tu mapy stworzyłem korzystając z możliwości Adobe Photoshop.

Generalnie istnieje dowolność w tym, jaką mapę zamierzasz stworzyć. To twoja inwencja twórcza. Musisz jednak pamiętać o kilku sprawach. M.in. o tym, że cały plik mapy nie może być zamalowany, muszą być miejsca, w których na początku gry odrodzą się gracze. Ponadto dobrze by było, gdyby kształty terenu, po którym poruszać się będą w grze jeże, były w miarę proste, bez zbędnych mocno postrzępionych krawędzi, gdyż to utrudni poruszanie się graczom, będzie irytujące i przeszkadzające. W takie mapy nikt nie będzie miał zamiaru grać. Dlatego twórz w miarę proste kształty, które kolorów już wcale prostych mieć nie muszą, tutaj możesz bawić się wedle własnego uznania, byleby wszystko wyglądało w miarę estetycznie.

01 mapy

Pamiętając o tych zasadach można przejść do tworzenia własnej mapy. Najprościej będzie wejść do folderu z zainstalowaną grą, a tam kolejno wchodzić pod katalogi: share\hedgewars\Data\Maps i w tym ostatnim folderze należy wykonać kopię folderu z istniejącą już jakąś dowolną mapą. Następnie wchodzimy pod skopiowany folder i na pliku map.png klikamy PPM i wybieramy Edytuj, bądź otwieramy go od razu za pośrednictwem programu, w którym zamierzamy pracować (Photoshop, Inkscape itp.).

Po otwarciu pliku – czyścimy jego powierzchnię zaznaczając wszystko (np. skrótem CTRL + A, a później klikając DEL) i… bierzemy się do roboty. Możemy rysować co nam tylko przyjdzie na myśl.

Po zakończeniu pracy wystarczy w programie, którym edytujemy plik kliknąć Zapisz (pamiętaj, że plik musi posiadać nazwę „map” i rozszerzenie *.png).

Teraz wystarczy tylko zmienić nazwę folderu, w którym pracowaliśmy na taką, jaką powinna nosić nazwa mapy. I to właściwie na tyle… Możesz zacząć grać w stworzone przez siebie mapy!

P.S.
Plik tekstowy o nazwie map.cfg odpowiada za tło, jakie będzie pokazywane w trakcie gry w daną mapę. Nazwy tych ostatnich można pobrać z nazw folderów znajdujących się w katalogach: share\hedgewars\Data\Themes. Od razu warto powiedzieć, że tła również można tworzyć samemu, wymaga to jednak edytowania pliku theme.cfg i znajomości budowy takiego pliku.

LINKI:
Strona domowa gry open source Hedgewars
Dodatkowe mapy do Hedgewars

Powiązane artykuły

Napisz komentarz