Strona główna Internet Projektowanie stron internetowych – jak powinien przebiegać proces?

Projektowanie stron internetowych – jak powinien przebiegać proces?

przez CoreBlog
rsz adobestock 336883944 1

Planujesz odświeżenie swojej strony firmowej i zastanawiasz się, w jaki sposób powinna działać profesjonalna agencja interaktywna, której specjalnością jest projektowanie stron internetowych? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł na ten temat!

Projektowanie stron internetowych zaczyna się od briefu

Profesjonalni projektanci już na samym początku współpracy będą prosili o wypełnienie briefu ofertowego. To bardzo istotny krok, ponieważ właśnie ten dokument pozwoli na szybkie wprowadzenie w zamysł zleceniodawcy. Co istotne, właśnie dzięki temu od razu uzyskuje się obraz tego, pod jakim kątem myśleć, gdy chodzi o projektowanie stron internetowych dla tego konkretnego klienta.

Zaraz po tym etapie powinien nastąpić kolejny, ściśle powiązany z poprzednim. Mowa tutaj o przedyskutowaniu briefu. Dlaczego jest to ważne, skoro istnieje już wstępny dokument? Chociażby ze względu na uniknięcie ewentualnych problemów i niejasności. Inną sprawą jest to, że przy okazji można doprecyzować wiele kwestii, a to z kolei sprawia, że następujące później projektowanie stron internetowych przebiega w maksymalnej zgodności z tym, do czego faktycznie witryna ma służyć.

Sprawne kodowanie, czyli projektowanie stron internetowych w praktyce

Kiedy już wszystko zostanie ustalone, webdeveloperzy przystępują do właściwych prac. Na tym etapie projektowanie stron internetowych składa się z przygotowania makiet, do których będzie dostosowany szablon witryny, lecz również z kodowania poszczególnych elementów strony, które będą odpowiadać za jej funkcjonalność. W zależności od faktycznych potrzeb oraz od dostępnych budżetów, może tutaj chodzić zarówno o budowanie poszczególnych elementów od zera, jak i o dostosowywanie już istniejących skryptów do potrzeb konkretnego klienta.

Warto zauważyć, iż projektowanie stron internetowych musi na tym etapie uwzględnić mnóstwo czynników, takich jak chociażby responsywność witryny (w końcu bez działania na urządzeniach mobilnych trudno się dziś obejść), czy jej szybkie i płynne działanie.

To jednak nie wszystko. Projektowanie stron internetowych to zadanie, które angażuje również osoby odpowiedzialne za przygotowanie grafiki, która siłą rzeczy wejdzie w skład strony (i to także jest istotne, gdy chodzi o zadania, które wykonuje agencja brandingowa, gdy przeprowadza projektowanie stron WWW). Osoby za to odpowiedzialne działają równolegle do programistów, ponieważ do ich obowiązków należy między innymi odpowiednio wczesne przygotowanie wizualizacji, niezbędnej do wspomnianych już makiet – tak, aby móc klientowi możliwie wcześnie zaproponować zobrazowanie tego, czym pod kątem wizualnym zakończy się projektowanie stron internetowych.

Projektowanie stron internetowych to także testy

Na samym końcu prac konieczne jest zweryfikowanie, czy projektowanie stron internetowych i prace nad ich budową zakończyły się pożądanym efektem. Na tym etapie konieczne jest sprawdzenie, czy poszczególne moduły działają tak, jak powinny, ale też czy witryna jako taka jest odpowiednio zabezpieczona.

Gdy te prace dobiegają końca, możliwe jest przedstawienie klientowi, czym zakończyło się projektowanie stron internetowych, a następnie przeprowadzenie prac wdrożeniowych.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz