Strona główna Ciekawostki Kiełkownica, która ułatwi nam hodowlę kiełków w domu

Kiełkownica, która ułatwi nam hodowlę kiełków w domu

przez CoreBlog
Kielkownica

Kiełkownice to specjalne urządzenia, przy pomocy których można przygotować kiełki w domowych warunkach. Popularność kiełków sprawiła, że w tej chwili możemy je kupić w większości sklepów spożywczych. Niestety ich jakość często jest daleka od idealnej. Tylko własnoręcznie wyhodowane kiełki z najlepszych nasion to dla nas gwarancja zdrowia i smaku.

Sprawdź promocje na kiełkownice w sklepie W.Legutko

Kiełkownica – czy warto?

Na początku warto wspomnieć, że kiełkownica nie jest niezbędna, żeby hodować kiełki w domu. Nasiona kiełków wyrosną także na talerzyku wyłożonym mokrą ligniną czy w słoiku. Dzięki kiełkownicy cały proces będzie jednak zdecydowanie łatwiejszy. Kilkupiętrowe kiełkownice pozwalają na jednoczesną uprawę kiełków różnych gatunków. Ścianki kiełkownicy często są prześwitujące, co sprawia, że nasiona mają równomierny dostęp do światła słonecznego.

Czym się kierować przy wyborze kiełkownicy?

Zanim zdecydujemy się na zakup kiełkownicy koniecznie zastanówmy się ile pięter powinno mieć urządzenie. Jeżeli lubimy jeść różne rodzaje kiełków, najlepiej sprawdzi się kiełkownica 3-piętrowa. Jest ona bardzo wygodna, gdyż na każdym jej piętrze można układać inny rodzaj kiełków.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę to obecność otworów pozwalających na dobrą wentylację. Osoby, które korzystają z kiełkownic radzą, żeby sprawdzić czy poszczególne piętra urządzenia są stabilne i czy nie sprawiają problemów przy zdejmowaniu.

W sprzedaży dostępne są kiełkownice wykonane z rozmaitych materiałów. Jeśli zależy nam na kiełkownicy kilkupiętrowej, koniecznie wybierzmy urządzenie wykonane ze szkła lub plastiku (są one przezroczyste, dzięki czemu wszystkie nasiona będą miały równomierny dostęp do światła). Spotkamy także bardzo dekoracyjne gliniane kiełkownice – ze względu na jakość użytego materiału są one jednopiętrowe. Bardzo efektownie prezentują się kiełkownice słoikowe (mają one kształt słoika ze ściętymi bokami, w ich pokrywce znajdują się liczne otwory). Tego typu kiełkownice są niewielkie i nadają się do uprawy jednego rodzaju kiełków.

Kto powinien zdecydować się na samodzielną uprawę kiełków?

Domowa uprawa kiełków to propozycja dla wszystkich osób, które chciałyby zadbać o zdrowie. Warto zdawać sobie sprawę, że kiełki zawierają znaczne większe ilości witamin i minerałów niż dorosłe rośliny. Z tego względu dobrze jest dodawać je do kanapek i sałatek. W przeciwieństwie do wielu warzyw kiełki można pozyskiwać przez cały rok. Są więc idealnym dodatkiem do potraw w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną.

Jak wygląda uprawa kiełków krok po kroku?

Uprawę kiełków należy zacząć od zakupu odpowiednich nasion. Do tego celu najlepiej sprawdzą się nasiona na kiełki od renomowanych, polskich producentów nasion i akcesoriów ogrodowych. Tylko w przypadku takich nasion możemy mieć pewność, że zostały one pozyskane z kontrolowanych, ekologicznych upraw (a tym samym są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia).

Nasiona należy dokładnie obejrzeć. Jeśli niektóre z nich są uszkodzone – odrzucamy je. Konieczne jest opłukanie ich pod bieżącą wodą. W przypadku, gdy zależy nam na przyspieszeniu kiełkowania, możemy namoczyć nasiona przez noc. Następnie równomiernie układamy je w kiełkownicy. Dla każdego gatunku nasion przeznaczamy osobne piętro (jest to ważne, poszczególne gatunki roślin dojrzewają w swoim tempie). Kiełkownicę umieszczamy w widnym miejscu, ale nie w pełnym słońcu. Idealna temperatura do wzrostu kiełków waha się od 18 do 22 stopni Celsjusza. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym musimy pamiętać jest regularne podlewanie (nie możemy dopuścić do wysuszenia nasion).

Powiązane artykuły

Napisz komentarz