Strona główna Ciekawostki Samochód sterowany myślami?

Samochód sterowany myślami?

przez CoreBlog
ikona mozg1

ikona mozg1Pracownicy Intela pracują obecnie nad technologią, która m skanować ludzki mózg w celu wspomagania kierowania pojazdami mechanicznymi. Oczywiście nie będą to jeszcze w pełni sterowane myślami samochody, nasza wiedza i technologia póki co nie pozwalają na to. Na czym więc ma to wszystko polegać? W jakim celu są prowadzone badania nad tego typu rozwiązaniami?

Według Intela chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Nowa technologia ma właściwie nie tyle skanować mózg, co badać jego aktywność. Wiadomo, że będąc skupionym na jeździe w mózgu wykazywana jest inna aktywność niż np. podczas spadku owego skupienia (znużenie), czy podczas przysypiania za kierownicą. Jeśli system wykryje negatywne zjawiska w naszym mózgu, w odpowiedni sposób zareaguje. Jeśli kierowca czuje znużenie – system może zmienić stację radiową. Jeśli kierowca przysypia – radio może zostać podgłośnione. System będzie w stanie również samemu automatycznie hamować.

Nowy wynalazek Intela ma zmniejszyć liczbę ofiar na światowych drogach, wszak statystyki mówią, iż wypadki samochodowe są największym zabójcą ludzi w wieku od 15 do 29 lat, a w roku 2010 na drogach zginęło około 1.240.000 osób!

Pomysł dobry. Zobaczymy co z wykonaniem. I z jego ceną.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz