Strona główna Programowanie JavaScript rośnie w siłę?

JavaScript rośnie w siłę?

przez CoreBlog
ikona 01

ikona 01Jak zauważył Paul Krill w swoim artykule zatytułowanym „App dev 2013: The winners and losers” opublikowanym na portalu InfoWorld, w mijającym roku na sile przybrał JavaScript, nawet nie tyle doganiając, co PRZEGANIAJĄC takie siły rynku programistycznego jak: JAVA, C#, C++ czy Ruby. Może więc warto zainteresować się i pogłębić swoją wiedzę z zakresu JavaScript?

ANGULARJS
Duży wpływ na rozwój JavaScript i jego podbijanie rynku w 2013 roku miała bez wątpienia otwarta biblioteka wspierana i firmowana przez internetowego giganta Google. Choć została ona uruchomiona w roku 2009, może wciąż liczyć na aktywny rozwój i rozbudowę, w samym obecnym roku doczekała się ona aż 17 kolejnych wydań (w tym trzy w grudniu!). Zresztą nie bez znaczenia jest fakt, że AngularJS tworzony jest pod kuratelą tej samej firmy, która podbija rynek przeglądarek internetowych rosnącym w popularność Chrome. W końcu przecież to do tej przeglądarki został wypuszczony plugin ułatwiający debugowanie aplikacji stworzonych właśnie w oparciu o tę bibliotekę.

FAMO.US
Duże znaczenie dla rozwoju JavaScript bez wątpienia miał również portal famo.us. Dzięki niemu mamy okazję wzbogacić nasze strony www o piękne animacje 3D i nie chodzi tu o renderowane filmy tworzone w innych programach, a o stworzone z wykorzystaniem HTML5 aplikacje, które pozwalają na tworzenie rozmaitych niezwykle zjawiskowych efektów wizualnych. W ten oto sposób dokonuje się znaczny przeskok w wyglądzie i funkcjonowaniu „zwykłych” stron internetowych. To nowa era w tej branży.

NODE.JS
I znów należy wspomnieć o firmie Google, a konkretnie o jej produkcie Chrome. Mianowicie Node.js jest platformą JavaScript przygotowaną specjalnie pod przeglądarkę amerykańskiego giganta, a służyć ma ona łatwemu i szybkiemu tworzeniu efektownych i skalowalnych aplikacji webowych. Zamierzeniem twórców było również to, aby tworzone w ten sposób aplikacje były „lekkie” i efektywne. Patrząc na wzrost popularności JavaScript można powiedzieć, iż w pewnym stopniu im się udało.

METEOR
Inną platformą mającą swój znaczny udział w popularyzowaniu JavaScript jest Meteor. Jak określają ją sami twórcy, ma ona służyć opracowywaniu wysokich jakościowo aplikacji webowych w stosunkowo krótkim czasie. Jako cecha charakteru Meteora wymieniana jest „Pure JavaScript”, tj. czysty JavaScript. Może to oznaczać ni mniej, ni więcej, że twórca projektu – Garry Tan – chce wycisnąć z tego popularnego języka skryptowego jak najwięcej.

Zresztą, w mijającym 2013 roku nie tylko on wyciskał dużo z JavaScript. Wyciska z niego wiele podmiotów, a liczba ta nieustannie rośnie. Nic dziwnego, w końcu przy tak silnym wsparciu dla tego języka nie można było spodziewać się czegoś innego jak właśnie wzrostu jego popularności. I podobnego trendu można oczekiwać w 2014 roku.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz