Strona główna Programowanie Praca w IT gwarancją wysokich zarobków? Niekoniecznie — zaplanuj karierę mądrze!

Praca w IT gwarancją wysokich zarobków? Niekoniecznie — zaplanuj karierę mądrze!

przez CoreBlog
pracawitgwarancjawysokichzarobkowniekoniecznie zaplanujkarieremadrze

Przyjęło się, że praca w IT stanowi gwarancję dobrych zarobków. Jednak każdy, kto zna tę branżę od środka, wie, że rzeczywistość bywa inna. Na szczęście nie jesteś skazany na kaprysy losu w tej kwestii. Zanim zaczniesz starać się o pracę w IT, możesz poczynić pewne kroki, aby uniknąć ekspozycji na nieopłacalne stanowiska.

Nie idź za tłumem

Stosowanie się do tej prostej zasady pozwoli ci zaoszczędzić sobie wielu zawodowych rozterek. Jako że IT kusi dobrymi zarobkami, do branży tej dołącza mnóstwo interesantów. Z tego prostego powodu najpopularniejsze usługi informatyczne oraz posady IT typu entry level są wyceniane relatywnie nisko. Oczywiście posiadanie podstawowych umiejętności, za którymi często podążają tłumy, może być ważne, a praca za małe pieniądze wcale nie musi być zła. Zatrudnienie za małą pensję potrafi mieć pewne zalety, jak chociażby możliwość nabycia cennego doświadczenia lub poszerzenia swoich kompetencji.

Lokalizacja ma znaczenie

Specjaliści IT zatrudnieni w małych miastach oraz mało zamożnych województwach często zarabiają znacznie mniej niż osoby wykonujące podobną pracę w innych miejscach. Jeśli weźmie się pod lupę usługi informatyczne, takie jak outsourcing IT, Warszawa okazuje się oferować finansowe warunki zatrudnienia kilka razy lepsze od na przykład Lublina lub Białegostoku.

Oczywiście wiele firm współpracuje ze swoimi zespołami zdalnie. W takich sytuacjach miejsce zamieszkania pracowników nie ma kluczowego znaczenia. Jest to cenna wskazówka dla ciebie. Jeśli w twojej okolicy nie możesz liczyć na godziwe zarobki i nie zamierzasz się przeprowadzać, być może powinieneś rozważyć opcję pracy online.

Czasami lepiej pracować solo

Czy musisz decydować się na zatrudnienie? Wielu informatyków wybiera samotną ścieżkę rozwoju, wcielając się w rolę mikroprzedsiębiorców. Rozwiązanie to ma wiele zalet, a szczególnie w specjalizacjach, które mu sprzyjają. Tworzenie aplikacji lub stron internetowych to najprostsze przykłady umiejętności, które można relatywnie łatwo przekuć na dobrze prosperujący, jednoosobowy (a nawet większy) biznes. Prowadząc go, będziesz robił dokładnie to samo, co na etacie, tyle że za lepsze pieniądze.

Nie zostań w tyle

Branża IT zmienia się niezwykle dynamicznie. Będąc jej częścią, warto mieć się na baczności, aby nie zatrzymać się w rozwoju. Stale analizuj rynek i bądź otwarty na możliwości, jakie otwierają się przed tobą. W przeciwnym razie może okazać się, że twoje zajęcie lub pracodawca zamykają ci drogę do rozwoju i satysfakcjonujących zarobków.

W miarę możliwości warto wiązać się z rozwojowymi projektami oraz nabywać umiejętności, które mają przed sobą dobrą przyszłość. Kierunki takie jak blockchain, Web 3.0, Metaverse, AI lub OZE zdają się posiadać ogromny potencjał, a osoby rozwijające się w ich zakresie dokonują mądrej inwestycji. Oczywiście przykłady takich obszarów wiedzy można by mnożyć. Mamy nadzieję, że zdobędziesz się na dogłębny research i znajdziesz dla siebie specjalizację, która zagwarantuje ci bezpieczną przyszłość i pole do rozwoju. Powodzenia!

Powiązane artykuły

Napisz komentarz