Strona główna Programowanie CI/CD dla początkujących. Czym jest continuous integration/continuous delivery?

CI/CD dla początkujących. Czym jest continuous integration/continuous delivery?

przez CoreBlog
20221221170906 pexels photo 546819.jpeg

W dzisiejszych czasach wiele firm, zarówno dużych, jak i małych, korzysta z technik wdrażania oprogramowania, takich jak continuous integration/continuous delivery (CI/CD), aby szybciej dostarczać swoje produkty klientom.

1. Czym są procesy CI i CD?

CI/CD jest to system, który automatyzuje proces tworzenia, ulepszania i wdrażania aplikacji, usprawniając zarządzanie kodem, a także zmniejszając ilość błędów wynikających z testowania. Continuous integration/continuous delivery (CI/CD) jest procesem tworzenia i wdrażania oprogramowania, który jest stale monitorowany i automatycznie aktualizowany.

Proces CI/CD zazwyczaj składa się z kilku kroków, w tym tworzenia kodu, wersjonowania, integracji, testowania, dostarczania i monitorowania.

  • Pierwszy krok w procesie CI/CD to tworzenie kodu. Zazwyczaj programiści tworzą aplikacje, tworząc kod i dodając go do repozytorium kodu.
  • Następnie kod jest wersjonowany, co pozwala śledzić zmiany i łatwo wracać do poprzednich wersji. Kolejnym krokiem jest integracja, czyli łączenie kodu i wersji w jeden system. Integracja pozwala sprawdzić, czy wszystkie elementy aplikacji działają razem, tak jak powinny.
  • Trzecim krokiem jest testowanie. Testowanie jest procesem, w którym aplikacja jest uruchamiana i sprawdzana pod kątem poprawności i działania. Testowanie pozwala zapewnić, że aplikacja działa zgodnie z wymaganiami.
  • Kolejnym krokiem jest dostarczanie, które polega na przesłaniu aplikacji do klienta lub na serwer produkcyjny. Na tym etapie aplikacja jest przygotowana do użytkowania.
  • Ostatnim krokiem jest monitorowanie, w którym system monitoruje wydajność aplikacji i jest wykorzystywany do zarządzania błędami i wykrywania problemów. Continuous integration/continuous delivery (CI/CD) jest skutecznym sposobem tworzenia i wdrażania oprogramowania. Procesy CI/CD są automatyczne, dzięki czemu programiści i zespoły są w stanie szybko i wydajnie dostarczać produkty klientom.

2. Na co zwrócić uwagę podczas wdrożenia CI/CD

Istnieje kilka kluczowych rzeczy, które należy pamiętać przy wdrażaniu procesów CI/CD:

  • Upewnij się, że kod jest dobrze przetestowany i że wszystkie testy przechodzą przed każdym złożeniem. To pomoże upewnić się, że każda zmiana wprowadzona do bazy kodów jest prawidłowo przetestowana i nie narusza budowy.
  • Ustaw serwer budowy, który może automatycznie zbudować i rozmieszczać kod w środowisku stażowym lub produkcyjnym.
  • Upewnij się, że twoja baza kodów jest prawidłowo wersjonowana i że masz solidny proces zarządzania zmianami kodów. To pomoże upewnić się, że twoja baza kodów jest zawsze w dobrym stanie i że możesz łatwo odwrócić zmiany, jeśli to konieczne.
  • Upewnij się, że ściśle monitorować swoje budowy i rozmieszczenia, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie.

3. Jakie są korzyści z wdrożenia?

CI/CD jest coraz popularniejszym modelem wdrażania oprogramowania, który oferuje wiele korzyści. Przede wszystkim, CI/CD umożliwia szybsze i bardziej efektywne wdrażanie nowych funkcji i aktualizacji, co pozwala zespołom IT szybciej reagować na zmiany w biznesie. CI/CD również zmniejsza ryzyko błędów i umożliwia łatwiejsze wykrywanie i naprawianie problemów, co prowadzi do wyższej jakości oprogramowania.

Ponadto, CI/CD ułatwia współpracę między różnymi działami i zespołami, ponieważ wszyscy mają dostęp do tych samych narzędzi i procesów.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz