Strona główna Internet Jak sprawdzić stabilność Internetu? Wskazówki

Jak sprawdzić stabilność Internetu? Wskazówki

przez CoreBlog
jaksprawdzicstabilnoscinternetuwskazowki

Niezawodny Internet to dziś podstawa. Łącze internetowe wykorzystujemy już nie tylko do rozrywki, lecz także do pracy i wielu innych zadań. Wymagamy od połączenia najwyższej jakości, dlatego bardzo ważne jest to, aby było szybkie. Jaki parametr jest jeszcze niezwykle istotny? Stabilność!

Stabilność łącza – dlaczego jest tak ważna?

Korzystając z Internetu, zwracamy zwykle uwagę wyłącznie na takie parametry jak upload i download. Owszem, prędkość łącza jest bardzo ważna, jednak bez stabilności działanie łącza nie będzie satysfakcjonujące.

Jeśli nasze łącze wykazuje dobrą stabilność, wówczas możemy liczyć na wysoką jakość połączenia, bez spadków prędkości czy innych zakłóceń. W sytuacji odwrotnej, gdy stabilność połączenia jest zachwiana, możemy zaobserwować długie wczytywanie się stron internetowych, częste zrywania połączenia z Internetem, przerywanie procesu pobierania plików oraz znaczne opóźnienia w transmisji danych np. podczas gry online, wideokonferencji, streamingu czy innych wymagających aktywności. Jak sprawdzić stabilność Internetu? Przekonajmy się!

Jak sprawdzić stabilność połączenia internetowego?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie stabilności połączenia internetowego jest monitorowanie PING-u. Umożliwi nam to sprawdzanie zmienności opóźnień czy utraty pakietów. PING to czas, który jest niezbędny do przeprowadzenia danej czynności na komputerze. Parametr ten mierzy, ile zajmuje przesłanie informacji i otrzymanie informacji zwrotnej. Wartość PING-u podaje się w milisekundach.

Testowanie stabilności łącza

Aby sprawdzić nasz Internet światłowodowy, należy rozpocząć od otworzenia okna wiersza poleceń. Znajdziemy go w menu startowym. Możemy również użyć skrótu klawiszowego Win+R i w okienku „Uruchamianie” wpisać „CMD”.

W otwartym okienku wpisujemy polecenie „ping 8.8.8.8 -t” i wciskamy Enter. W tym czasie komputer rozpocznie przesyłanie sygnału do serwera Google DNS. Operacja potrwa kilka minut, a po tym czasie uzyskamy wyniki pomiaru. Jeśli zauważymy wysoki procent utraconych pakietów, jest to znak, że łącze odznacza się niską stabilnością. Co więcej, za pomocą tego sposobu możemy także sprawdzić czas odpowiedzi serwera na zapytania. Duże różnice wskazują na niską jakość połączenia.

INEA – światłowód o wysokiej stabilności

Na obniżenie stabilności łącza wpływa wiele czynników. Są nimi m.in.: wirusy, niepoprawnie umiejscowiony router, zbyt duża liczba urządzeń podłączonych do sieci czy rodzaj łącza. To zaledwie kilka z wielu powodów, które mogą sprawić, że nie będziemy mogli cieszyć się satysfakcjonującym połączeniem.

Internet światłowodowy to rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z najwyższej jakości połączenia w każdych warunkach i w każdym czasie. Szukając dobrej oferty Internetu, warto postawić na INEA. Światłowód od tego dostawcy charakteryzuje się niezawodnością, stabilnością na bardzo dobrym poziomie, a także prędkością, która zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. INEA światłowód to opcja, z której zdecydowanie warto skorzystać. Wybierzmy pakiet dopasowany do naszych potrzeb. Mamy do wyboru Internet symetryczny o prędkości 300 Mb/s, 600 Mb/s, a także 1 Gb/s.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz