Strona główna Serwis Zbadaj swój dysk

Zbadaj swój dysk

przez CoreBlog
crystal dysk1

Dysk twardy to nie tylko jeden z podstawowych podzespołów komputera, ale i zarazem jeden z ważniejszych. Dlatego warto o niego dbać i interesować się jego „zdrowiem”. Owszem, kupno nowego dysku będzie tańsze (zapewne kilkukrotnie), niż kupno nowego procesora, po ich uszkodzeniu, ale z drugiej strony dysk jest pełen danych, które mogą być znacznie cenniejsze, niż kilkaset złotych różnicy w cenie. Dlatego… badaj swój dysk i reaguj na jego „bóle”.

„Rynek” internetowy oferuje wiele różnych programów do badania, testowania i diagnozowania dysków. Nam, na dobrą sprawę, wystarczy jeden z darmowych, ale i zarazem bardzo dobrych programów – CrystalDiskInfo.

Po ściągnięciu i zainstalowaniu programu, uruchamiamy go. Naszym oczom ukaże się całkiem przyjaźnie wyglądające okienko. W jego górnej części będą widniały buttony symbolizujące dyski zainstalowane w naszym komputerze, w przedstawionym przykładzie dwa dyski – C i D. Buttony te jednocześnie prezentują podstawowe, a zarazem ważne dla nas informacje na temat danego dysku: jego status (czy nie wykryto jakichś awarii) oraz aktualną temperaturę, która może przydać się w ocenieniu, czy komputer i jego podzespoły są chłodzone wystarczająco dobrze. Raczej nie zaleca się przekraczania temperatury rzędu 50 stopni Celsjusza, w takim przypadku warto zaopatrzyć się w dodatkowe chłodzenie dla dysków.

crystal dysk1

Klikając na każdy z buttonów oznaczających dysk – wyświetlona zostanie poniżej dłuższa lista informacji odczytach z dysku, wśród nich takie informacje częstotliwość pojawiania się błędów, liczba godzin pracy dysku, liczba niestabilnych sektorów, czy ilość cykli. Program jest na szczęście dostępny w polskiej wersji językowej, więc odczytanie wszystkich informacji nie sprawi nam większych problemów. Nawet jeśli nie za bardzo wiemy, co oznacza każda z informacji – dla nas najważniejszy pozostaje status, który przez CrystalDiskInfo zostaje określony automatycznie na podstawie pobranych danych. To ów status podpowie nam, czy z dyskiem nie dzieje się nic złego.

crystal dysk2

Jeśli program sygnalizuje jakąś awarię – powinniśmy się zacząć martwić, przede wszystkim o nasze dane, gdyż sama naprawa np. uszkodzonych sektorów, raczej w rolę nie wchodzi. W takim przypadku lepiej zrobić odpowiednią kopię danych na innym nośniku.

Dostęp do większej ilości opcji programu otrzymujemy poprzez kliknięcie pozycji Funkcje w pasku menu, jednak na dobrą sprawę większość z nich nie będzie nam potrzebna w codziennej pracy.

crystal funkcje

Przydać się może opcja Wykres, która pozwoli nam śledzić zmiany różnych parametrów dysku, np. jego temperatury, co też pozwala nam na lepsze stwierdzenie, jak radzi on sobie w różnych sytuacjach – od przestoju, poprzez proste prace, aż po intensywny użytek HDD.

crystal wykres

Kolejną ważną informacją dotyczącą CristalDiskInfo jest fakt, że jego ikona wyświetlana jest w zasobniku systemowym, co pozwala na bieżącą kontrolę stanu dysków (ich temperatury).

crystal tray

Zresztą otrzymujemy również możliwość ustawienia alarmów, które program będzie wysyłał do użytkownika w razie przegrzania się dysku. Ustawiamy to poprzez kliknięcie LPM na ikonie programu w zasobniku systemowym, następnie najeżdżamy na nazwę dysku, dla którego chcemy ustawić alarm. Spośród wyświetlonych możliwości wybieramy Ustawienie alarmu – Temperatura i wreszcie ustalamy poziom, po przekroczeniu którego program nas zaalarmuje o nadmiernej temperaturze dysku.

crystal tray alarm

Z poziomu menu dostępnego poprzez zasobnik systemowy możemy również ustawić, czy ikony z temperaturą mają być wyświetlane, a jeśli tak, to które z nich (być może interesuje nas tylko jeden, konkretny dysk).

crystal tray ustawienia

CrystalDiskInfo nie zajmuje wiele miejsca na dysku, nie przeciąża nadmiernie procesora, nie obciąża zbyt dużych obszarów pamięci, a może okazać się niezwykle przydatny w procesie utrzymania naszego komputera na odpowiednim poziomie „zdrowia”. Dlatego warto go zainstalować i korzystać z jego usług choć od czasu, do czasu. Uchroni nas to, w pewnej mierze, przed wieloma przykrościami.

Informacje o programie:
Nazwa: CrystalDiskInfo
Licencja: Program darmowy
Link: Pobierz

Powiązane artykuły

Napisz komentarz