Strona główna Finanse Na czym polega procedura optymalizacji podatkowej?

Na czym polega procedura optymalizacji podatkowej?

przez CoreBlog
optymalizacja podatkowa

Przedsiębiorcy zobowiązani są regulować różnego typu zobowiązania wobec fiskusa. Nie ulega wątpliwości, że polski system podatkowy nie jest dla nich korzystny, dlatego szukają rozwiązań, które pozwolą im nieco zmniejszyć obciążenia. Na tym właśnie polega optymalizacja podatkowa, której opracowanie warto powierzyć ekspertom.

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa to nic innego, jak poszukiwanie korzystnych dla nas rozwiązań natury podatkowej. W głównej mierze skupia się ona na tym, aby płacić niższe podatki bądź osiągać innego rodzaju korzyści fiskalne. Co istotne, działania z zakresu optymalizacji podatkowej są w Polsce całkowicie legalne, gdyż nie dążymy tutaj do uchylania się od odpowiedzialności płacenia podatków, a jedynie staramy się w sposób elastyczny wykorzystać obowiązujące regulacje. Przykładem optymalizacji podatkowej może być wybór sposobu opodatkowania, którego musi dokonać każdy przedsiębiorca. Już na tym etapie podejmujemy decyzję, przy której bierzemy pod uwagę przede wszystkim korzyści, jakie możemy osiągnąć w dłuższej perspektywie czasowej.

Dlaczego warto postawić na efektywną optymalizację podatkową?

Optymalizacja podatkowa to doskonałe rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy – nie ulega bowiem wątpliwości, że polski system podatkowy nie jest przyjazny osobom prowadzącym działalność gospodarczą, i to bez względu na jaką skalę. Szacuje się, że koszty związane z koniecznością opłacania podatków mogą pochłaniać nawet 1/3 budżetu firmowego, o ile oczywiście przedsiębiorstwo nie korzysta z dostępnych rozwiązań. Co ważne, optymalizacja podatkowa ma wymiar zarówno krótko, jak i długoterminowy. Niestety, planowanie w długim okresie jest bardzo trudne, głównie ze względu na stale zmieniające się przepisy. Zazwyczaj są one aktualne przez rok czy dwa lata, zatem opracowanie długofalowej strategii staje się niemożliwe, jeśli nie wprowadzamy do niej kolejnych korekt.

Optymalizacja podatkowa – tylko z pomocą specjalisty!

Teoretycznie każdy przedsiębiorca może we własnym zakresie podejmować działania z zakresu optymalizacji podatkowej. Niemniej jednak jest to ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy ekspertami w zakresie prawa podatkowego. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, a więc doświadczonego doradcy podatkowego. Warto pamiętać, że optymalizacja to nie jednorazowy plan – wymaga on bowiem wprowadzania niezbędnych korekt, a także stałego nadzorowania poprawności realizacji. Należy więc zaufać specjalistom, dzięki którym będziemy mogli realnie oszczędzać.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz