Strona główna Grafika Inkscape – rysowanie palmy

Inkscape – rysowanie palmy

przez CoreBlog
150px Inkscape logo 23

150px Inkscape logo 23Powoli zbliżają się upragnione i z dawna oczekiwane wakacje. Okres urlopów, odpoczynku, zwiedzania świata, leżakowania na plaży, wędrowania po górach… i picia drinków w cieniu palmy. No właśnie… palmy. Może narysujemy w Inkscape palmę? Taką, która przypomni nam o upałach, przyda się w folderach wakacyjnych, albo przyozdobi album z fotografiami z wczasów. Po prostu: palmę!

Rysowanie palmy zaczniemy od wybrania narzędzia Okrąg i ustalenia koloru ciemno-zielonego (możemy też go ustawić po narysowaniu pożądanego kształtu). Przy pomocy Okręgu tworzymy podłużną elipsę, która będzie liściem palmowej gałązki. Przechylamy ją pod kątem 30-40 stopni.

01 lisc

Kopiujemy utworzonego liścia i wklejamy do projektu tym razem przechylając o większy kąt i ustawiając obok poprzedniego liścia (czynność powtarzamy). Możemy też nieco zmniejszyć wklejone dodatkowo liście, aby nieco różniły się rozmiarami (kolory jednak muszą pozostać te same.

02 liscie

Zaznaczamy całość i kopiujemy, a następnie wklejamy. Teraz musimy zrobić odbicie lustrzane wklejonego elementu, dlatego zaznaczamy go i klikamy klawisz H. Obydwa elementy ustawiamy obok siebie, tak aby nieco na siebie nachodziły. Musimy jeszcze skopiować jeden listek (lub przy pomocy Okręgu narysować kolejny) – ustawiamy go na środku, pomiędzy stykające się ze sobą elementy, tworząc w ten sposób centralnego liścia. Teraz możemy zaznaczyć całą gałązkę i kliknąć CTRL+G, aby zgrupować zaznaczone elementy.

03 galazka

Scaloną gałązkę kopiujemy i wklejamy trzykrotnie (aby było ich w sumie 4 sztuki) i przechylając pod różnymi kątami scalamy ze sobą, aby centralne liście wychodziły na zewnątrz – promieniście.

04 cztery galezie

Ponownie wklejamy gałązkę, tym razem jednak zmieniamy jej kolor na nieco jaśniejszą zieleń. Kopiujemy i znów wklejamy trzykrotnie i ustawiamy podobnie jak poprzednie cztery gałązki, tak jednak, aby nawzajem się zupełnie nie zasłaniały.

05 osiem galezi

Teraz czas na pień. Rysujemy go za pomocą narzędzia Prostokąt, któremu nadajemy kolor brązowy (ciemno-brązowy).

06 osiem galezi pien

Pieńka nie pozostawimy jednak prostym i kwadratowym. Jak to z palmami bywa tak i nasza będzie wygięta i pochylona. W tym celu zmodyfikujemy kwadrat wybierając narzędzie Edycja węzłów, następnie najeżdżamy kursorem na prawy bok narysowanego kwadrata, przytrzymujemy LPM i przeciągamy w prawo. To samo czynimy z lewym bokiem kwadrata i tworzymy wygięty pień palmy.

07 konwertowanie galezi

Teraz pozostaje nam tylko ustawić piań w odpowiednim miejscu i przyciskając klawisz PAGE DOWN przesuwamy obiekt (pień) poniżej jasnych liści palmy, tak aby pień znajdował się pomiędzy jasnymi i ciemnymi gałęziami palmy.

08 palma gotowa

Palmę mamy właściwie już gotową… teraz tylko pozostaje nam ewentualnie dodać kokosy, małpy, czy piratów. Pamiętajcie, że z palmą i jej kształtami możecie kombinować wedle własnego upodobania – liście mogą mieć zróżnicowane rozmiary, kształty i kolory, podobnie zresztą z samym pniem. Niniejszy przykład ma jedynie wam uświadomić, jak łatwo przy zastosowaniu podstawowych narzędzi Inkscape można wykonać palmę.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz