Strona główna Grafika Graficzny Blender

Graficzny Blender

przez CoreBlog
01 okno glowne

Blender to w pełni darmowy program, zajmujący stosunkowo niewiele miejsca na dysku. Jest to jednak potężne narzędzie do tworzenia grafik i animacji 3D. Wystarczy tylko połapać się w jego interfejsie, który tylko na pierwszy rzut oka jest skomplikowany, i można zacząć działać. A zdziałać można tutaj na prawdę wiele.

01 okno glowne

Liczba funkcji i możliwości Blendera może zadziwiać szczególnie pod kątem tego, iż program zajmuje na dysku zaledwie około 100 MB (instalka „waży” od 30 do 50 MB, zależnie od wersji). Mamy tutaj liczne narzędzia do tworzenia i modyfikacji brył 3D, tekstów, wstawiania rozmaitych rodzajów oświetlenia (lampki, słońce itd.), wszystko z poziomu paska menu, z pozycji Add.

02 przykladowa figura

Każdą ze wstawionych figur możemy w znaczny sposób modyfikować, wygładzając, bądź wyostrzając ich ranty, tworząc bardziej obłe, opływowe kształty, czy sprawiając, że figury stają się masywniejsze… Możliwości jest na prawdę wiele.

03 szympans edit

Co ciekawe, wszystkie te bogate funkcje Blendera mogą być wykorzystywane na rozmaity sposób. Nie tylko do tworzenia statycznych obrazów skomponowanych z elementów 3D, nie tylko do ładnie wyglądających animacji… ale i do tworzenia grafiki na potrzeby gier komputerowych. Jak więc widać, każdy może znaleźć zastosowanie dla tego prostego programu, a zarazem potężnego narzędzia.

04 szympans render

Aby przekonać się o możliwościach Blendera, wystarczy obejrzeć stworzony przy jego pomocy film krótkometrażowy z 2008 roku, pt. „Big Buck Bunny”, czy też pięknie wykonany „Elephant Dream” z roku 2006. Blender ma również na koncie grę komputerową pt. „Yo Frankie!”.

Informacje o programie:
Nazwa: Blender
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

Napisz komentarz