Strona główna Programowanie E-Net – rozbudowane narzędzie webmasterskie

E-Net – rozbudowane narzędzie webmasterskie

przez CoreBlog
01 pytanie startowe

Internet pełen jest niewielkich i darmowych programów służących pomocą przy projektowaniu i tworzeniu stron www. Ale też rzadko spotyka się na tyle rozbudowane i kompleksowe rozwiązania, jak polski E-Net, który mimo niewielkich rozmiarów i niepozornego wyglądu, może się okazać niezwykle pomocny, w szczególności dla początkujących webmasterów.

Po zainstalowaniu programu i przy jego pierwszym uruchomieniu, użytkownik zapytany zostanie o podstawowe ustawienia edycji kodu źródłowego. Warto skonfigurować wyświetlone opcje, by w przyszłości wygodniej się pracowało. Wśród tych opcji znajdziemy m.in. sposób wyświetlania kodu źródłowego (zalecam: Wstawiaj kod przejrzyście), czy też sposób wyświetlania niektórych komend, bądź wreszcie skojarzenia z konkretnymi rozszerzeniami plików.

01 pytanie startowe

Po skonfigurowaniu programu przechodzimy do jego głównego okna, w którym edytujemy kod źródłowy strony www. Wybierając odpowiednią zakładkę możemy ustawić, czy E-Net ma nas wspomagać w pisaniu kodu HTML, PHP czy CSS. Jak widać na załączonym przykładzie, składnia języka jest oznaczona odpowiednim kolorem, co znacznie ułatwia przeglądanie kodu źródłowego.

02 okno glowne2

W lewej części okna znajduje się dość ciekawa pomoc dla użytkownika – spis komend z CSS czy HTML. Dzięki temu możemy podejrzeć brzmienie komendy, czy sprawdzić jej poprawność.

03 spis css

W górnej części okna, poniżej paska menu, znajdziemy pasek narzędzi z kilkunastoma ikonami. Jest tam m.in. ikona wstawiania grafiki, która uruchamia okno ładowania i konfigurowania obrazów wstawianych do kodu strony. Jest to o tyle pomocne, iż program automatycznie stworzy i naniesie odpowiedni kod na podstawie wprowadzonych przez nas danych (czyli w jakim rozmiarze ma być wyświetlona grafika, czy ma znajdować się w ramce, a jeśli tak to jakiej grubości, a także czy grafice ma towarzyszyć tekst).

04 wstaw grafike

Z tego samego paska, lecz pod inną ikoną, otrzymujemy dostęp do palety kolorów wraz z ich kodami HTML, co bez wątpienia jest przydatnym narzędziem webmasterskim.

05 kolor

E-Net, mimo swej prostoty budowy, spartańskiego (czy raczej po prostu – skromnego) wyglądu, a także drobnych błędów ortograficznych (czy literówek), jest programem dobrym. Jego zalety z całą pewnością docenią początkujący webmasterzy, nie mający jeszcze wprawy we wprowadzaniu kodu HTML.

Informacje o programie:
Nazwa: E-Net
Licencja: Program darmowy
Link: Download

Powiązane artykuły

Napisz komentarz