Strona główna WindowsSoftware Ucz się i baw z fiszkami

Ucz się i baw z fiszkami

przez CoreBlog
ikona drukarka

ikona drukarkaFiszki służą nauce na przynajmniej dwa sposoby. Jeden ich rodzaj to taki, na których badacze notują wypisy z literatury źródłowej, by łatwiej systematyzować zaczerpnięte informacje, niezbędne do napisania danej pracy naukowej. Drugie fiszki, to niewielkie karteczki zapisane dwustronnie, służące do nauki konkretnej tematyki – np. słówek języka obcego, wydarzeń historycznych, stolic państwowych i wiele, wiele innych.

My zajmiemy się tymi drugimi fiszkami. Zawierają one zwykle z jednej strony pytanie na określony temat, a z drugiej odpowiedź. Na przykład z jednej strony jest słówko w języku polskim, a na drugiej stronie to samo słówko w języku angielskim. W ten sposób użytkownik fiszki czyta z jednej strony „pytanie” i próbuje sobie na nie odpowiedzieć… po czym z drugiej strony fiszki sprawdza, czy jego odpowiedź jest prawidłowa.

02 fiszki gotowe

Tematyka, jakiej możemy się uczyć z fiszek, jest właściwie nieograniczona, wszystko zależy od naszych potrzeb i wyobraźni. Tylko pytanie – jak je tworzyć? Najlepiej przy pomocy bardzo prostego i niewielkiego programu Fiszka 1.0. Jest w pełni darmowy i zajmuje na dysku ledwie kilkaset kilobajtów. A z racji, iż bazy danych do tworzenia fiszek są napisane w plikach *.txt to i te zajmują niewiele przestrzeni dyskowej.

Generalnie obsługa programu jest bardzo prosta. Wystarczy w głównym oknie programu kliknąć button Wczytaj Dane i poszukać odpowiedniej bazy (program oferuje w standardzie kilka takich danych, znajdujących się w folderze dane). Później już tylko wybieramy rodzaj drukowania, np. najpierw nieparzyste, a później przekładając wydrukowane kartki na drugą stronę i wybierając parzyste.

01 okno glowne5

Teraz pytanie – jak tworzyć własne bazy danych do programu Fiszka 1.0? To bardzo łatwe. Wystarczy otworzyć Notatnik i utworzyć w nim plik o dowolnej nazwie. W samym pliku tworzymy kolejne linijki, w których znajdują się dwa wpisy oddzielone średnikiem „;”. Jeden wpis to nasze pytanie, drugi to odpowiedź, np.:

Jaki jest najlepszy blog IT w Polsce?;CoreBlog.pl
Co oznacza skrót WWW?;World Wide Web
Osoba odpowiedzialna za tworzenie witryny internetowej;Webmaster
Nazwa darmowego oprogramowania z otwartym kodem źródłowym;Open Source
Rozwiń skrót HTTPS;HyperText Transfer Protocol Secure

Jak więc widać, stworzyć bazę danych do programu Fiszka 1.0 jest na prawdę łatwo. Ale żeby było ci jeszcze łatwiej, przygotowaliśmy dla Was kilka prostych, niewielkich baz danych, z których do woli możesz korzystać… rzecz jasna z pożytkiem dla swojej wiedzy. Albo dla zabawy. Bo przecież fiszki mogą służyć również do tworzenia swoistego rodzaju turniejów wiedzy w grupie znajomych.

Powodzenia!

Informacje o programie:
Nazwa: Fiszka 1.0
Licencja: Program darmowy
Link: Download

ZAŁĄCZNIKI:
Baza danych: Informatyka
Baza danych: Geografia
Baza danych: Historia (Piastowie)

Powiązane artykuły

Napisz komentarz