Strona główna Grafika Screenpresso – Ekspres do screenów

Screenpresso – Ekspres do screenów

przez CoreBlog
01 start

Robiąc raz na jakiś czas zrzuty ekranu wystarczą nam podstawowe narzędzia dostępne w systemie – np. program graficzny Paint. Jednak pracując częściej z tzw. screenami warto uzbroić się w ciekawe narzędzie jakim niewątpliwie jest Screenpresso, czyli niewielki, ale jakże przydatny program do tworzenia i edycji zrzutów ekranów.

Warto zauważyć, że ze Screenpresso możemy korzystać jako z programu instalowanego w komputerze, ale i z wersji portable (jednak wówczas działa nieco wolniej). Wystarczy przy uruchomieniu aplikacji wybrać odpowiednią opcję.

01 start

Po uruchomieniu programu, jego ikona pojawia się w zasobniku systemowym i tam też otrzymujemy do niego pełen dostęp. Program jednakże ciągle działa w tle i wystarczy kliknąć na klawiaturze klawisz Print Screen, aby został utworzony odpowiedni plik ze zrzutem. Co ważne, zrzuty możemy edytować bezpośrednio ze Screenpresso, zaznaczając miniaturę interesującego nas obrazu (w głównym oknie programu) i klikając button Edytuj. Wyświetlone wówczas zostanie okno z narzędziami edycji, które pozwolą dodać nadprogramowe elementy do tworzonego screena.

02 edycja zrzutu

Pośród narzędzi otrzymujemy te najistotniejsze, te które najprędzej przydadzą się w naszej pracy. Są to m.in. rysowanie strzałek, zamazywanie fragmentów grafiki, zaznaczanie kolorem wybranych obszarów, dodawanie tekstów, chmurek komiksowych (komentarzy), rysowanie lupy, tworzenie numeracji itp. Dzięki temu możemy sprawić, że screen będzie bogatszy w informacje, a przez to bardziej przystępny, bardziej zrozumiały i wartościowszy dla użytkownika.

03 edycja

Warto jeszcze wspomnieć o możliwości zmiany ustawień programu, klikając PPM na ikonie Screenpresso w zasobniku systemowym i wybierając opcję Ustawienia.

Możemy tutaj w zakładce Ogólne zmienić język programu czy ustawić, aby uruchamiał się wraz z załączeniem się systemu. W zakładce Zrzut ekranu określamy format w jakim zapisywane mają być screeny (dostępne są: JPG, PNG, TIF, GIF, BMP), nazwę tworzonych plików (np. zależnie od daty wykonania zrzutu, czy kolejna numeracja), czy dodawany ma być znak wodny. Ciekawostką jest to, iż można tu też zaznaczyć opcję Przechwyć kursor myszki, co w przypadku standardowych zrzutów nie jest możliwe. W zakładce Nagrywanie ekranu możemy określić opcje dla funkcji nagrywania pulpitu, takie jak np. podświetlanie kliknięć myszki, czy podświetlanie samego kursora, bądź wreszcie konfigurację nagrywanego dźwięku.

Screenpresso jest programem niepozornym, lecz bez wątpienia o sporych możliwościach. Dzięki niemu możemy urozmaicić i znacznie wzbogacić nasze zrzuty ekranu. Tworząc tutoriale, poradniki, czy artykuły komputerowe, musimy po prostu z tej niewielkiej aplikacji skorzystać. Szybko ją opanujemy i z całą pewnością docenimy jego funkcje.

Informacje o programie:
Nazwa: Screenpresso
Licencja: Program darmowy / Wersja PRO – płatna
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

Napisz komentarz