Strona główna Ogólna Co zrobić ze starym komputerem?

Co zrobić ze starym komputerem?

przez CoreBlog
472324 dusty computer 5

Kupiłeś nowy komputer i nie wiesz co zrobić ze starym? Masz „zabytkowego” PC-ta i żałujesz, że marnuje się leżąc w kącie lub w piwnicy? Przecież tak być nie musi, ze starym komputerem można zrobić na prawdę wiele, nawet jeśli to tylko historyczny Pentium 386.

ODDAJ KOMUŚ
Najprościej będzie go komuś oddać – przedszkolu, szkole, bibliotece, dla domu dziecka, organizacji non-profit, dla domu pomocy społecznej, a może po prostu komuś znajomemu. Przy czym dla większości z tych opcji wypadałoby, aby na komputerze tym działała chociaż jakaś starsza edycja Windowsa czy Linuxa. Raczej nie sądzę, aby np. pani bibliotekarka była zadowolona z zabawy w DOS`ie na starym Pentium 486. Ale może się mylę?

472324 dusty computer 5
Stary komputer to zbiorowisko kurzu / sxc.hu

Pamiętaj jednak, że podarowanie komuś starego sprzętu komputerowego to nie jedyne wyjście. Masz jeszcze wiele innych, ciekawszych opcji do rozważenia.

ROZBIERZ GO…
…a później złóż ponownie. Poznasz wtedy lepiej jego budowę, oswoisz się z podzespołami elektronicznymi. Symuluj i wywołuj różnej maści awarie, zdekompletuj go, sprawdzaj jak się zachowuje w różnych sytuacjach, a następnie go naprawiaj. Na takim sprzęcie możesz bez większych obaw wymieniać napuchnięte na płycie głównej kondensatory (do tego potrzebna nam będzie lutownica i zapasowe kondensatory). W razie czego jak coś popsujemy na amen, nie będzie szkoda. A mamy szansę bardzo dobrze zakumplować się z wnętrzem PC-ta.

472318 dusty computer 1
Stary PC może nas jeszcze dużo nauczyć / sxc.hu

Możesz też uczyć się na tym komputerze w inny sposób. Z jednej strony komputer może robić za… oscyloskop. Z drugiej, stawiając na nim serwer, mamy szansę nauczyć się administracji sieciowej. W celach naukowych, np. użytkownicy nie znający Linuxa, mogą go na nim postawić, a następnie uczyć się jego obsługi.

A MOŻE DOMOWY SERWER?
Jednym z popularniejszych wyjść jest postawienie na starym komputerze domowego serwera. Może on pełnić też funkcję tzw. print serwera, tj. komputera udostępniającego innym użytkownikom drukarkę pod niego podpiętą. Przy większej ilości kart sieciowych może nam również zastąpić switcha, czy router, będący bramą do internetu dla wszystkich domowych komputerów.

Taki komputer może też być wpięty 24 h/dobę do sieci, na bieżąco wymieniając pliki w sieciach peer to peer (P2P). A wreszcie, może być też odpowiedzialny za tworzenie i przechowywanie backupów z naszego głównego PC-ta.

CENTRUM MEDIALNE
Taki komputer (szczególnie dobrze w tej roli sprawdzi się PeCet w obudowie o orientacji poziomej – leżącej) może też posłużyć jako swoiste Media Center, na którym będziemy odtwarzać muzykę czy filmy. Do tego nie potrzeba przecież najnowszych procesorów, czy mocnych kart graficznych, wystarczą stare Pentiumy i Celerony oraz słabsze układy odpowiedzialne za obraz. Możemy w nim również przechowywać zdjęcia z wakacji, czy jakieś ważne dokumenty, do których zawsze będziemy mieć wgląd. A dla rozrywki – jakieś stare, może nawet DOS`owe gry, z których uruchomieniem na nowych komputerach będą zapewne niemałe problemy.

MONITORING
Co ciekawe, stary komputer może posłużyć nam jako baza obsługująca monitoring domu czy w firmie, choć z całą pewnością jest to zadanie dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Efekt może być jednak ciekawy i użyteczny. I może się przydać nie tylko nam, bo podłączając kamerkę internetową i puszczając obraz w świat, możemy komuś pokazać jak wygląda nasze podwórko, ulica, rynek miasta, jakiś pobliski zabytek, albo po prostu piękny krajobraz…

840752 web cam
Komputer może też być Twoim “okiem” / sxc.hu

SZTUKA?
Za pomocą starego komputera możesz też przysłużyć się dla komputerowej sztuki. Niekoniecznie mówię tu o rzeźbie nowoczesnej, co raczej o… popularnym przerabianiu wyglądu obudów. Nie będzie nam szkoda zniszczyć starą, niepotrzebną obudowę, a może wyjść coś naprawdę ciekawego, do czego przerzucimy podzespoły z nowego komputera, czy też sprzedamy to na internecie, mając z tego więcej korzyści niż ze sprzedaży starego PC-ta.

1240499 5
Obudowę komputera można pięknie przerobić / sxc.hu

PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO
A jak nie masz już zupełnie pomysłu co zrobić ze starym komputerem, możesz skorzystać z jednego z dziesiątek pomysłów, niekoniecznie tych serio, jakie serwują internauci. A mianowicie – z obudowy można zrobić grilla, budę dla kota z klimatyzacją na lato i ogrzewaniem na zimę, akwarium, nocny stolik, urnę wyborczą, karmnik dla ptaków… albo po prostu zrzucić go z 10 piętra i zobaczyć co się stanie.

I WIELE, WIELE INNYCH…
Pewnie pomysłów na zagospodarowanie starego komputera jest jeszcze wiele. Można go przecież podpiąć do internetu, aby 24 h/dobę przetwarzał informację w projektach takich jak BOINC (seti@home, enigma@home i wiele, wiele innych), możesz wykorzystywać go jako swoistego rodzaju maszynę do pisania… Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli żaden z pomysłów nam nie podpasuje i najzwyczajniej w świecie zechcemy pozbyć się grata… nie wyrzucajmy go na śmietnik! Stary sprzęt elektroniczny należy zutylizować, czyli najlepiej po prostu oddać go do sklepu z odpowiednim sprzętem, przy następnych zakupach. Oni już będą wiedzieć, co z tego zrobić.

Powiązane artykuły

4 komentarze

Grześ 17 sierpnia, 2014

Co to jest “pentium 486” ? Ktoś tu nie wie o czym pisze… ale pisze.

Karol 18 sierpnia, 2014

Potoczna nazwa tego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Intel_80486
Nie ma co się oburzać, Grzesiu 🙂

Pawel 10 marca, 2017

Mogę polecić jeszcze jeden pomysł a mianowicie, stary komputer można przerobić na retro konsole do gier, wystarczy jakiś emulator i trochę pokombinować by zrobić joystick i gotowe.

Napisz komentarz