Strona główna Serwis Przyjrzyj się karcie graficznej z GPU-Z

Przyjrzyj się karcie graficznej z GPU-Z

przez CoreBlog
image3096

image3096Na łamach CoreBloga.pl omawialiśmy już CPU-Z, służący przede wszystkim do przeprowadzania odczytów z procesora zabudowanego w naszym komputerze. Tym razem zaproponujemy wam bliźniaczy program, niejaki GPU-Z, którego sama nazwa wskazuje, że będzie czynił to samo… lecz dla karty graficznej.

Po uruchomieniu programu, w oknie głównym, spośród trzech dostępnych zakładek, zainteresują nas właściwie tylko dwie pierwsze: Graphics Card oraz Sensors. Trzecia zakładka – Validation, służy do kontaktu z autorami programu w celu poinformowania ich np. o ewentualnych błędach w działaniu GPU-Z.

W zakładce Graphics Card możemy odczytać różne zaawansowane dane naszej karty graficznej, nie tylko jej nazwę i model, czy proces technologiczny produkcji, ale i wersję BIOS`u, co może się przydać w przypadku, gdy zechcemy sprawdzić jego aktualność (i ewentualnie pomyśleć o jego aktualizacji). Zakładka ta jest również źródłem informacji o technologiach wbudowanych w karcie, np. liczba jednostek shadera, typ pamięci i jej pojemność, częstotliwości pracy zegarów: karty, pamięci i shadera.

01 gpu

W zakładce Sensors możemy zbadać wykresy odczytów karty, np. jak się zmieniała częstotliwość danego podzespołu w trakcie przeprowadzania różnych operacji na komputerze, poziom wykorzystania pamięci, czy też temperaturę karty graficznej. Przy każdym z wykresów można kliknąć strzałkę w dół, która rozwija listę dostępnych opcji, jak chociażby wyświetlanie najniższych bądź najwyższych odczytów danego parametru, ich uśredniona wartość, bądź wyświetlanie wartości bieżących.

02 sensor

Do czego przydadzą nam się wyżej wspomniane parametry? Po pierwsze, jeśli ktoś nie ma pojęcia o swoim sprzęcie, aby w ogóle sprawdził, jaka karta graficzna jest zabudowana w danym komputerze i jakie ma parametry (można w ten sposób ocenić „na oko” jej wydajność). Po drugie, osoby podkręcające układy graficzne mogą sprawdzić parametry karty po overclockingu. Po trzecie, w przypadku awarii, wieszania się komputera, wyłączania się, możemy sprawdzić stabilność pracy karty i jej poszczególnych podzespołów. Po czwarte, możemy zbadać emitowane ciepło przez kartę, w ten sposób ocenić, czy nie jest ona zbyt gorąca, co może powodować nagrzewanie się i innych podzespołów komputera, ich gorsze działanie, szybsze psucie się, czy wyłączanie/resetowanie się komputera.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ty, iż w przypadku chęci „pochwalenia się” komuś (np. na forum) odczytami z GPU-Z, wystarczy kliknąć niewielką ikonkę przedstawiającą aparat, znajdującą się w prawym górnym rogu okna programu, by zapisać plik ze zrzutem ekranu.

Informacje o programie:
Nazwa: GPU-Z
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

Napisz komentarz