Strona główna Ogólna Rodzaje chłodzenia podzespołów komputerowych

Rodzaje chłodzenia podzespołów komputerowych

przez CoreBlog
5066575382 c0d6c7461e

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że procesory zabudowane w naszych komputerach – czy to desktopach, czy w laptopach – chłodzone są za pośrednictwem wentylatorów i radiatorów. Nie są to jednak jedyne metody obniżania temperatury pod obudową blaszaka, jest ich znacznie więcej. I potrafią być one naprawdę interesujące…

CHŁODZENIE PASYWNE
Chłodzenie pasywne opiera się o elementy stałe, nieruchome, bez żadnych mechanizmów, stąd też jego metodą na pozbycie się nadmiaru ciepła jest konwekcja. Przedstawicielem omawianego typu są radiatory, które dzięki licznemu ożebrowaniu starają się uzyskać maksymalnie skuteczną powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem (powietrzem). Niestety nie jest to metoda nazbyt wydajna, szczególnie przy bardzo wysokich temperaturach. Dla większej skuteczności wymaga odpowiedniego ona przewiewu, stąd też w znacznej większości przypadków radiatory stosuje się w parze z wentylatorami.

5066575382 c0d6c7461e
Radiator komputerowy / foter.com

Ich zaletą jest zerowy pobór prądu, cicha praca, długa żywotność i bezawaryjność (bo właściwie nie ma co się psuć). Minusem jest z kolei duża masa i znacznie ograniczona skuteczność.

CHŁODZENIE AKTYWNE
Często w parze z radiatorami idzie chłodzenie aktywne, znacznie zwiększające skuteczność tych pierwszych. Jego przedstawicielem jest wentylator, czyli popularny wiatraczek, którego ogromnym plusem jest niska cena i całkiem niezła wydajność, choć jednocześnie jest to dość głośna alternatywa, gdyż to właśnie wentylatory są głównym źródłem hałasu w komputerze. Oczywiście zwiększając łopatki wirnika możemy zmniejszyć jego prędkość obrotową, przy zachowaniu tej samej skuteczności i zmniejszeniu hałasu, jednak wówczas wentylator będzie zajmował więcej miejsca pod obudową komputera. Ich inną wadą jest pobór prądu, choć co prawda niewielki, a także ograniczona żywotność, od najmniej trwałych wentylatorów tulejkowych, po najmocniejsze dwu-łożyskowe.

33694655 468f2d3386
Chłodzenie wentylatorami / foter.com

CHŁODZENIE WODNE
ciekawym rozwiązaniem pozbywania się nadmiaru temperatury z procesora jest chłodzenie za pośrednictwem wody. Nie jest to z całą pewnością metoda tania, gdyż wymaga wielu różnych podzespołów, m.in. bloku wodnego, specjalnego mocowania pompki wody, radiatora, chłodnicy no i oczywiście systemu rurek. Jednak w zamian za to otrzymujemy naprawdę niezłą wydajność. Żywotność tego typu chłodzenia zależy od jego poszczególnych podzespołów, oszczędzając na którymś z nich, powinniśmy się liczyć z większym prawdopodobieństwem wystąpienia awarii.

424332057 9e29347629
Blok wodny / foter.com

CHŁODZENIE GAZOWE
Być może brzmi to nieco egzotycznie, ale komputer można chłodzić przy pomocy odpowiednio przygotowanego i zastosowanego gazu. Bo skoro w lodówce, przy pomocy freonu, można utrzymywać niską temperaturę, to dlaczego nie czynić tego wewnątrz obudowy PC-ta? Choć w Polsce z freonu raczej nie skorzystamy, gdyż jest to zbyt duży wydatek na naszą kieszeń. Można też pokusić się o ciekły azot, jednak musielibyśmy mu zapewnić odpowiedni, szczelny pojemnik (dość sporych rozmiarów) oraz ciągłą wymianę gazu, ze względu na jego powolne ogrzewanie się.

Jednak chłodzenie gazowe to również inne wyjście – kompresor, zestaw rurek, kapilara, parownik, odwadniacz, skraplacz… a to wszystko przecież kosztuje. Choć wydatek z pewnością zwróci się w wydajności. Trzeba się też liczyć ze zwiększonym poborem prądu.

CHŁODZENIE LODEM
Choć brzmi to dziwnie, jednak procesor można chłodzić lodem. Lecz nie chodzi o okłady z zamrożonej wody, a o specjalny pojemnik z tzw. suchym lodem, tj. zamrożonym dwutlenkiem węgla, który utrzymuje dość dobrze temperaturę poniżej -70 stopni Celsjusza. Rzecz jasna, nie wiecznie, z czasem nagrzewa się on i ulatnia w postaci bezbarwnego i nieszkodliwego gazu. Stąd też trzeba okresowo napełniać pojemnik chłodzący, a w związku z tym należy się liczyć ze stałymi okresowymi kosztami (choć w zamian za to chłodzenie nie pobiera prądu),a także z możliwymi trudnościami w otrzymaniu suchego lodu.

Jak widać sposobów na obniżenie temperatury pod obudową PC-ta jest wiele, zresztą można się doszukać też innych, niewymienionych przeze mnie. Te są jednak najczęściej używane. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, wszystko oczywiście zależy od naszych możliwości finansowych, od możliwości technicznych, od dostępnej przestrzeni wokół komputera, ale i od potrzeb. Dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Powiązane artykuły

9 komentarze

Pawel 14 maja, 2014

Przy chłodzeniu wodnym jest błąd;) “radiatora, systemu rurek, chłodnicy no i oczywiście systemu rurek”

awass 15 maja, 2014

Dzięki poprawione.

vizir 4 listopada, 2014

Uspokój się pan.

Sławek 2 grudnia, 2015

Polecam bardzo tą stronę, pomogła nam na DINUKT’cie. Sławek Perlak pozdrawiam. ! 😀

Krzysztof Miller 2 grudnia, 2015

Bardzo propsuję tę stronę. Pozdrawiam z DiNUTK Sysiu 🙂

Paweł Uchański 2 grudnia, 2015

Bardzo dobra stronka polecam serdecznie pozdrawiam zespół tworzący stronę :* :* :*

Paweł 2 grudnia, 2015

Witam wszystkich, chciałbym pozdrowić najpierw rodziców a potem kolegów ze szkoły. Bardzo dziękuje za te informacje, pomogły mi w życiu. Od teraz mam schłodzony umysł.

Sebix 21 stycznia, 2018

A ja i tak – typowy Sebix – najebałbym temu panu ,,Chłodzeniu” 😉

Amty 20 listopada, 2018

Zesrałbyś się a nie należał.

Napisz komentarz