Strona główna Biznes Dlaczego Twoja firma powinna korzystać z prywatnej chmury? Oto 5 powodów

Dlaczego Twoja firma powinna korzystać z prywatnej chmury? Oto 5 powodów

przez CoreBlog
rsz dlaczegotwojafirmapowinnakorzystaczprywatnejchmuryoto5powodoww

Przechowywanie danych, szczególnie tych wrażliwych, to ważny temat w każdej firmie. Papierowa dokumentacja odchodzi już do lamusa, bo w XXI wieku dane przyjmują przede wszystkim postać elektroniczną. Doskonałym rozwiązaniem dla firm jest chmura – poznaj 5 powodów, dla których warto w nią zainwestować.

Łatwiejszy dostęp do danych

Praca zdalna w ostatnich latach przestała być wymysłem i stała się codziennością. Gdy pracownicy rozsiani są po całym mieście, kraju, a często nawet świecie, przechowywanie danych w siedzibie firmy jest pozbawione sensu. Niektóre biznesy zupełnie rezygnują zresztą z fizycznych biur, w całości przenosząc działalność do świata wirtualnego. Jest to wielka szansa na skorzystanie z usługi it dla biznesu w postaci chmury prywatnej. Służbowe laptopy nie dysponują przecież nieograniczoną przestrzenią na dysku. Chmura pozwala natomiast na łatwy i szybki dostęp do firmowych danych z dowolnej lokalizacji. 

rsz dlaczegotwojafirmapowinnakorzystaczprywatnejchmuryoto5powodow

Płynniejsza i bardziej efektywna praca

Ogromną zaletą chmury jest szybkość transmisji danych. Pracownik nie ma potrzeby pobierania plików na swój komputer. Dysk twardy dzięki temu zostaje odciążony, co przekłada się na płynniejszą pracę służbowego laptopa. To ważne szczególnie w przypadku firm spoza sektora IT, które nie mają potrzeby zapewniania pracownikom sprzętu z najwyższej półki cenowej. By korzystać z chmury, trzeba dysponować jedynie szybkim i stabilnym łączem internetowym, a to w dzisiejszych czasach jest przecież koniecznością. Prywatna chmura jest zatem równoznaczna z usprawnieniem procesów firmowych i wzrostem efektywności.

Najlepszy sposób na backup

Kolejna z zalet przechowywania danych w chmurze to backup. Każda odpowiedzialna firma musi mieć plan B w postaci zapasowych kopii danych, by w razie ich utraty lub awarii sprzętu móc szybko odzyskać pliki. Wszelkie nośniki fizyczne bywają jednak zawodne. W świetle tych faktów prywatna chmura wydaje się najbezpieczniejsza. W uproszczeniu można powiedzieć, że chmura jest podwójnym backupem, ponieważ jej dostawca musi zadbać o to, by dane można było szybko odzyskać nawet w przypadku usterki samej chmury.

Możliwość ograniczenia dostępu do danych

Chmura z jednej strony oznacza łatwy dostęp do danych, a z drugiej – daje możliwość jego ograniczenia. Nie każdy pracownik powinien mieć wszak wgląd we wszystkie pliki przechowywane w tej wirtualnej przestrzeni. Firmowa chmura prywatna to bardzo prosty sposób na ustawienie wybiórczego dostępu do danych pracownikom na konkretnych stanowiskach. Co więcej, dzięki temu samemu rozwiązaniu w prosty i szybki sposób można udostępniać wybrane pliki klientom firmy.

Bezpieczeństwo danych i wsparcie techniczne

Ostatnia z głównych zalet chmury to kwestie bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że kontrolę nad chmurą sprawuje wyznaczona osoba z Twojej firmy, najczęściej jest to oczywiście pracownik działu IT. To on odpowiedzialny będzie za konfigurację. Zapewnienie odpowiedniej ochrony danych (w tym przed groźnymi cyberatakami) jest natomiast obowiązkiem dostawcy. Służy on również wsparciem technicznym, zdejmując tym samym szereg obowiązków z barków korzystającego z chmury biznesu.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz