Strona główna Grafika Photo Magician – szybka konwersja i skalowanie

Photo Magician – szybka konwersja i skalowanie

przez CoreBlog
ikona malarz

ikona malarzCzasem mam wrażenie, że większość darmowych programów dostępnych na internecie dotyczy właśnie obróbki zdjęć. W sumie nic dziwnego, biorąc pod uwagę popularność cyfrowych aparatów fotograficznych i fakt, że korzysta z nich dzisiaj niemal każdy. I niejeden z takich amatorskich fotografów chciałby szybko obrobić wykonane przez siebie zdjęcia – a nie ma do tego narzędzi (bo są np. drogie), ani czasu na zbędną zabawę. A mógłby użyć pewnej malutkiej perełeczki, jaka błyszczy wśród tysięcy sztuk darmowego software`u graficznego.

Mowa oczywiście o Photo Magician, które prostocie obsługi i niewielkiej wagi dyskowej zyskał niemałą popularność. I wbrew pozorom, owa prostota i małe rozmiary, nie świadczą o archaiczności tego programu. To raczej kolejny plus, obok jego funkcjonalności i możliwości.

Na wstępie warto zauważyć, że Photo Magician oferuje interfejs użytkownika w języku polskim, wystarczy w głównym oknie kliknąć odpowiednią listę rozwijalną (w prawej części okna) i wybrać pozycję Polish.

01 zmien jezyk

Generalnie przerabianie zdjęć, np. zbyt dużych, na mniejsze – nie jest w tym programie operacją skomplikowaną. Na dobrą sprawę wystarczy tylko w lewym górnym rogu ekranu ustalić foldery: wejściowy (ten z fotkami, które chcemy pomniejszyć) i wyjściowy (ten, w którym mają się znaleźć zmniejszone fotki), a następnie na liście rozwijalnej Wybierz profil ustalić skalowanie wynikowe zdjęć. Następnie klikamy w dolnej części ekranu button Przetwórz obrazki.

Chwilkę czekamy, aż program przeprowadzi odpowiednie operacje… i gotowe.

02 przetwarzanie

Jednak warto zdawać sobie sprawę z kilku opcji, jakie oferuje Photo Magician. Te dostępne mamy z poziomu ikon znajdujących się po lewej stronie głównego okna.

W sekcji Ustawienia konwersji znajdziemy między innymi takie opcje, jak Uwzględnij podfoldery, co może się okazać przydatne, jeśli w folderze ze zdjęciami wejściowymi znajdują się również podfoldery, których zawartość powinna być przetworzona. Możemy też zmienić format konwersji, tak aby Photo Magician przykładowo pliki *.jpg zapisywał w formacie *.gif. W sekcji tej znajdują się też ustawienia wykluczeń plików, czyli wyłączania z przetwarzania plików, które są np. zbyt małe, albo stare.

03 sekcja ustawienia konwersji

Warto zauważyć, iż w sekcji tej znajdują się również ciekawe opcje przetwarzania obrazu, czyli jego efekty. Znajdują się one po prawej stronie okna. Można tam ustawić m.in. aby zdjęcia wynikowe przetwarzane były na sepię, negatyw bądź odcienie szarości, czy też by zostały automatycznie obrócone o dany kąt, w konkretnym kierunku. Można też wykonać ich lustrzane odbicie (zarówno w pionie, jak i poziomie).

Sekcja Opcje dotyczy przede wszystkim kompresji mniej popularnych formatów (głównie pochodzących z programów graficznych lub aparatów cyfrowych), np. RAW, PSG, PCX na inny, bardziej przyjazny dla użytkownika format, np. JPG czy PNG.

Natomiast sekcja Parametry linii komend to właściwie pomoc, z której użytkownik dowie się, z jakimi parametrami może być uruchamiany z linii komend Photo Magician, a także (co chyba najważniejsze), w jaki sposób na program wpływa dany parametr.

Photo Magician to prosty w obsłudze program, który ma spore możliwości konwersji i skalowania zdjęć. Docenią go z pewnością wszyscy amatorzy z aparatem w ręku, a chyba szczególnie ci, którzy potrzebują wykonać np. miniaturki na potrzeby stron www, czy po prostu chcący zmniejszyć wagę zdjęcia, by móc wysłać je mailem i pochwalić się znajomym swoim arcydziełem.

Informacje o programie:
Nazwa: Photo Magician
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

Napisz komentarz