Strona główna Grafika Luminance HDR – ciekawe efekty wizualne

Luminance HDR – ciekawe efekty wizualne

przez CoreBlog
01 okno glowne1

Jak przerobić zdjęcie krajobrazu, miejskiego widoku, zabytku, ulicy… by wyglądało nadzwyczajnie i niepowtarzalnie? By rzucało się w oczy i zostawało w pamięci na długo? Najlepiej przetworzyć go w obraz HDR… choćby przy pomocy programu Luminance HDR.

A jest to darmowe, dostępne na internecie oprogramowanie, zajmujące na dysku przestrzeń ponad 50 MB (po instalacji), o dość prostej obsłudze.

01 okno glowne1

Wystarczy po załadowaniu okna głównego programu kliknąć button New HDR image i w wyświetlonym oknie kliknąć Dalej, a następnie wciskając button z zielonym znaczkiem + (plusa) załadować plik graficzny, który chcemy poddać obróbce.

02 gdansk zuraw

Po wczytaniu zdjęcia do pamięci programu możemy poddawać go działaniom różnych algorytmów graficznych, które określamy z listy rozwijalnej Operator. Mamy tu dostępne m.in.:
– Mantiuk `06
– Mantiuk `08
– Fattal
– Drago
– Durand
– Reinhard `02
– Reinhard `05
– Ashikhmin
– Pattanaik

Wiele z tych algorytmów możemy jeszcze dodatkowo konfigurować poprzez wyświetlane poniżej paski z różnymi parametrami. Wystarczy je zmieniać, przesuwać, ustawiając rozmaite wartości i sprawdzając zachowanie obrazka poprzez kliknięcie buttona Tonemap.

W momencie, kiedy uzyskamy zadowalający nas efekt, klikamy button Save as… i zapisujemy nową, lepszą wersję zdjęcia na dysku komputera. Oczywiście możemy dalej bawić się z danym zdjęciem, bądź po prostu załadować kolejne i próbować swoich sił z nową grafiką.

pl gdansk zuraw dlugiepobrzeze2006 l
Żuraw – jeden z charakterystycznych punktów Gdańska / foter.com

To tylko kilka sposobów na jakie można przetworzyć zdjęcie:

untitled pregamma 0.88 ashikhmin eq2 local 0.28

untitled pregamma 0.88 fattal alpha 2 beta 1.09 saturation 0.7 noiseredux 0.2

untitled pregamma 0.88 mantiuk06 contrast mapping 0.1 saturation factor 0.8 detail factor 1

P.S.
Jeśli przyjrzycie się standardowej nazwie przetworzonego pliku, nadawanej przez Luminance HDR, zauważycie, że zdradza ona wiele na temat zastosowanych ustawień przetwarzania obrazu w programie.

Informacje o programie:
Nazwa: Luminance HDR
Licencja: Program darmowy
Link: Download

Powiązane artykuły

Napisz komentarz