Strona główna Internet Jaką prędkość internetu światłowodowego wybrać i dlaczego?

Jaką prędkość internetu światłowodowego wybrać i dlaczego?

przez CoreBlog
Switch światłowodowy #1

Osoby, które dopiero rozważają założenie internetu światłowodowego mogą zastanawiać się, jaka prędkość będzie dla nich optymalna. Wiele zależy jednak od wymagań użytkownika – i tego, co najczęściej robi w internecie.

Jaki światłowód wybrać?

Światłowód jest bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników domowych. Jego największą zaletą jest stabilność; w przeciwieństwie do internetu radiowego ma też znacznie większą przepustowość. 

Przy wyborze internetu światłowodowego najistotniejsza jest kwestia jego prędkości. Firmy zazwyczaj oferują różne pakiety, a użytkownik powinien wybrać taki, który będzie spełniać jego potrzeby.

Na przykład osoby, które sporadycznie korzystają z sieci, np. w celu sprawdzenia portali informacyjnych czy wyszukania odpowiedzi na interesujący ich temat, mogą śmiało postawić na transfer do 100 Mb/s (przy czym należy pamiętać, że 100 Mb/s oznacza prędkość pobierania – prędkość wysyłania jest zazwyczaj znacznie niższa).

Z kolei osoby, które z internetu korzystają raczej na co dzień, ale wciąż nie należą do najbardziej wymagających użytkowników, powinny rozważyć internet światłowodowy o prędkości 300 Mb/s. Taka opcja pozwoli nie tylko na przeglądanie stron internetowych, ale również na swobodne korzystanie z mediów społecznościowych, słuchanie muzyki, odbieranie e-maili z załącznikami czy oglądanie filmów w przeciętnej jakości. Tym samym internet z prędkością pobierania 300 Mb/s powinien w pełni zaspokajać potrzeby osób, które sporo czasu spędzają w sieci na „codziennych” czynnościach.

Optymalna prędkość światłowodu dla bardziej wymagających

Bardziej wymagający użytkownicy mogą rozważyć zakup internetu światłowodowego o prędkości 500 Mb/s. Taka prędkość pozwoli już na przykład na oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, bez ryzyka, że obraz będzie się zacinać lub tracić ostrość. Oprócz tego prędkość 500 Mb/s pozwala też np. na oglądanie telewizji internetowej czy pobieranie dużych plików z sieci.

Zdarza się jednak, że nawet internet o prędkości 500 Mb/s okazuje się niewystarczający. Może tak być, jeśli użytkownik chce grać w wymagające gry online, pobierać bardzo duże pliki, streamować, czy brać aktywny udział w wideokonferencjach i webinarach. W takiej sytuacji świetnie powinien sprawdzić się internet o prędkości 1000 Mb/s, polecany zwłaszcza dla graczy i osób pracujących zdalnie. Internet światłowodowy o prędkościach 100, 300, 500 i 1000 Mb/s ma w swojej ofercie m.in. Toya – https://toya.net.pl/internet.

Warto zatem pamiętać, że wybór prędkości internetu będzie kluczowy dla komfortu korzystania z sieci – z tego względu przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jeszcze raz przeanalizować swoje potrzeby.

Artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły

Napisz komentarz