Strona główna Grafika Inkscape – edycja strony w PDF

Inkscape – edycja strony w PDF

przez CoreBlog
150px Inkscape logo 23

150px Inkscape logo 23Inkscape, jako program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej, w tym celu służy swoim użytkownikom najczęściej. Jednak ten darmowy program ma jeszcze jedną małą zaletę. Może on „rozbierać” pliki PDF w ten sposób, by można je było swobodnie edytować. Dzięki niemu możemy więc w prosty, szybki i skuteczny sposób zmienić jakiś plik PDF czy też poprawić znalezione w nim błędy.

Niestety z racji, iż Inkscape nie jest dedykowanym edytorem dla plików PDF nie będziemy mogli wczytać całego pliku i za jednym razem edytować wszystkie strony dokumentu (możemy edytować jedną – wybraną). Ale i tak nie jest przecież źle.

Wystarczy przeciągnąć wybrany plik PDF na okno programu Inkscape, żeby program rozpoczął jego przetwarzanie.

01 przeciaganie pliku

Następnie zostaniemy zapytani o „szczegóły” naszego przetwarzania, tj. w wyświetlonym oknie określamy, którą konkretnie stronę chcemy edytować oraz takie kwestie jak wczytywanie obrazków czy czcionki.

02 ustawienia importu pdf

Po wybraniu interesujących nas opcji klikamy OK… przez chwilę program „mieli” plik i lada chwila otrzymujemy rozebraną stronę z pliku PDF.

03 rozebrana strona pdf

W tej chwili możemy ją dowolnie edytować – zmieniać tekst, rozstawienie, wstawiać nowe obrazki, usuwać elementy itd.

Myślę, że informacja o takiej funkcji Inkscape niejeden raz was uratuje… tak jak ratowała i mnie.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Jan 10 lipca, 2018

Ja używam Inkscapea do otwierania i edycji (wypełniania) rachunku przelewu lub polecenia wpłaty. Podobnie jak wyżej zostało to opisane, z tym że dodaję w pusty druczek w odpowiednim miejscu odpowiedni tekst.
Bardzo przydatny program.

Napisz komentarz