Strona główna Ogólna Jaka temperatura w serwerowni?

Jaka temperatura w serwerowni?

przez CoreBlog
rect2996a

rect2996aTegoroczne upały dające się ludziom we znaki sprawiają, że chętnie zaopatrujemy się w różnej maści wiatraczki, wiatraki, klimatyzatory… i oczywiście napoje chłodzące, lody i inne cuda współczesnej cywilizacji, mające uprzyjemnić nam przebywanie w wysokich temperaturach. Lecz czy przy tym wszystkim pamiętamy też o dobrej temperaturze dla mocno zapracowanych serwerowni?

Oczywiście kwestia utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu serwerowym to nie tylko kwestia gorącego lata. Sprawę tę winniśmy mieć na uwadze cały rok! W końcu urządzenia te „chodzą” 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, nie mając wytchnienia choćby przez krótką chwilę. Jak więc wygląda sprawa z dobraniem i utrzymaniem odpowiedniej temperatury w serwerowni?

Wiadomo, że pomieszczenie takie powinno być wyposażone w klimatyzację odpowiedniej mocy – dobranej do potrzeb i możliwości firmy. Potrzeby określane są przez wielkość pomieszczenia z serwerami oraz od ilości tych ostatnich. Możliwości to już kwestia finansów firmy – instalacja klimatyzacji to jedno, a jej utrzymanie to drugie. Urządzenia służące do utrzymania właściwej temperatury mogą zużywać nawet o 1/3 więcej prądu niż chłodzona elektronika!

server room at cern l

Serwerownia to nie tylko elektronika, ale i środowisko, w jakim się ona znajduje / Photo credit: torkildr / Foter / CC BY-SA

Teraz przejdźmy do kwestii temperatury. Jaką powinna mieć ona wartość? Podanie dokładnej temperatury nie jest aż tak istotne, gdyż jedne serwerownie utrzymują ją na poziomie 18 stopni, inne 20,5 stopnia, a jeszcze inne 24 stopnie Celsjusza. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby temperatura była stała, stabilna, niezmienna. W ten sposób dobrze będzie służyć wszelkim urządzeniom elektronicznym znajdującym się w pomieszczeniu. Należy też pamiętać o tym, iż temperatura ta ma stwarzać warunki zapewniające komfort do pracy dla ewentualnego informatyka/serwisanta, który od czasu do czasu musi się pojawić w serwerowni.

Oprócz dobrej temperatury w serwerowni trzeba też mieć na uwadze wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Optymalnie dla urządzeń będzie, jeśli uplasuje się ona na poziomie ok. 45%. Nie może być ani za sucho, ani za mokro. Zbyt suche powietrze sprawia, że poprawiają się właściwości elektrostatyczne, natomiast zbyt wilgotne powietrze to również zwiększona wilgotność na podzespołach… jedno i drugie powinno być przez dobrego administratora przyjmowane jako zjawisko negatywne.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz