Strona główna Finanse Fundusze ETF na indeksie S&P500 – dlaczego warto inwestować?

Fundusze ETF na indeksie S&P500 – dlaczego warto inwestować?

przez CoreBlog
pexels leeloo thefirst 8358156

Fundusze ETF to niezwykle popularna w dzisiejszych czasach alternatywa w stosunku do innych form inwestycji, takich jak fundusze inwestycyjne czy samodzielne inwestowanie na giełdzie. Spośród tysięcy dostępnych funduszy ETF musimy jednak wybrać właśnie taki, który spełni nasze oczekiwania względem odpowiedniej relacji zysku do ryzyka. Dlaczego ETF S&P500 do dobry wybór?

Czym jest ETF S&P 500?

Zanim przejdziemy do omówienia funduszu opartego na indeksie S&P 500, zastanówmy się dokładnie nad specyfiką tego indeksu. To indeks, który pokazuje nam sumaryczną kapitalizacje 500 największych spółek giełdowych notowanych na amerykańskiej giełdzie. Poprzez kapitalizację rozumiemy pomiar wartości akcji dopuszczonych do obrotu publicznego.

Nie każda spółka w indeksie ma jednak taką samą wagę. Sytuacja największych firm i potencjalny spadek ich wartości wywrze znacznie większy wpływ na całkowity indeks, niż skutek, jaki dostrzeglibyśmy, gdyby te najmniejsze utraciły swoją wartość. Największy udział w indeksie S&P 500 mają branże IT, służba zdrowia, finanse, dobra luksusowe oraz usługi telekomunikacyjne. Spośród 500 firm na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w skład indeksu wchodzą między innymi tacy giganci, jak Bank of America, Coca Cola Company, Johnson & Johnson, Apple, Microsoft czy Ford. 

Największy indeks giełdowy świata – miernik światowej sytuacji na rynkach

Tak duże repozytorium największych na świecie firm w dużej mierze uzasadnia popularność tego indeksu i chęć skorzystania z jego działania, by za pośrednictwem ETF móc lokować swój kapitał i korzystać z potencjalnych zysków. Nic w tym zresztą dziwnego. Wiadomym jest, że S&P 500 to najpopularniejszy fundusz notowany na giełdzie, który daje inwestorom bezpieczeństwo i poczucie tego, że inwestują swoje pieniądze w produkt bazujący na jednym z najstarszych i najpewniejszych indeksów giełdowych świata.

Wszak S&P 500 w swojej formie działa już od 1957 roku i od tego czasu właśnie daje nam jasną informację, jaka jest faktyczna sytuacja gospodarcza najpotężniejszej gospodarki na świecie, która w dużym stopniu wpływa na gospodarcze nastroje całego świata. Inwestycja w ETF S&P 500 to wprawdzie inwestowanie pasywne, jednak precyzyjnie podążające za tym, co tak naprawdę dzieje się w gronie 500 największych firm amerykańskich.

Optymalna stopa zwrotu w długim okresie

Co jeszcze przemawia za dużą popularnością S&P 500 i funduszy notowanych na giełdzie, bazujących na tym indeksie giełdowym? Między innymi fakt, że od lat już indeks ten generuje optymalne wyniki finansowe, które wprawdzie są podatne na światowe zawirowania, takiej jak COVID czy wojna, ale wciąż prze do góry. 

Wystarczy spojrzeć na wyniki za ostatnie 5 lat. Stopa zwrotu indeksu giełdowego S&P 500 to ponad 42% – dzisiaj żaden produkt depozytowy nie jest w stanie zapewnić takiego zysku. Co więcej, od momentu powstania S&P 500, indeks wzrósł już o 175%, co stanowi niezwykle zachęcającą perspektywę do dalszego inwestowania w ten właśnie produkt. Pamiętajmy jednak, że ETF S&P 500 w żadnym wypadku nie daje nam pewności osiągnięcia zysku, jednak dane historyczne z pewnością mogą podpowiedzieć nam, jak indeks ten zachowuje się na przestrzeni czasu i dać potencjał do wykorzystania ogromnego indeksu w naszych własnych inwestycjach. 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz