Strona główna Serwis Dead Pixel Test – szukamy martwych pikseli

Dead Pixel Test – szukamy martwych pikseli

przez CoreBlog
monitor

monitorCo prawda matryce zabudowane we współczesnych komputerach są coraz lepszej jakości, jednak czasem się zdarza, że niektóre piksele nie działają jak należy i cały czas świecą jedną barwą. Są to tzw. bad pixel`e. Czasem warto sprawdzić, czy z naszym monitorem jest wszystko OK, w końcu wielu producentów uznaje reklamacje tego typu wad monitorów.

Do przetestowania monitora warto wykorzystać niewielkie narzędzie Dead Pixel Test, dostępne na internecie do domowego użytku zupełnie za darmo (w przypadku komercyjnego wykorzystania – konieczny jest kontakt z autorem programu). 272 KB to na prawdę niewiele miejsca na dysku, a wiedza na temat bad pixel`i na matrycy jest cenna…

Po uruchomieniu programu, cały ekran zostanie przesłonięty czarnym tłem. Teraz, przy pomocy kilku klawiszy, przeprowadzamy test i uważnie przyglądamy się każdemu zakątkowi matrycy.

01 okno dpt

Klikając klawisz C, oznaczający Colour cycle main, zmieniamy kolor tła, za każdym razem przyglądając się czy monitor nie wykazuje jakiś wad.

Przy pomocy klawisza P, który oznacza Scroll pattern selection, zmieniamy rodzaj tła – z jednolitego, na różnych kształtów obrazy: palety z różnymi odcieniami barw, szachownice, okręgi itp.

Z kolei klawisz T służy jedynie do „znikania” lub ponownego „pojawiania się” kursora myszy.

Wciskając klawisz ESC powodujemy zniknięcie okna programu (pozostaje samo tło testowe), które pojawia się ponownie po kolejnym wciśnięciu ESC (z programu wychodzi się z poziomu okna, poprzez kliknięcie buttona Exit: DPT i następnie zatwierdzenie buttonem Yes).

02 obrazy testowe

Autor programu przewidział również możliwość automatycznego zmieniania obrazu testowego, co czynimy poprzez zaznaczenie „ptaszka” obok opcji Auto color cycle (lub klikamy klawisz A). Możemy też ustalić (z rozwijalnej listy) ilość milisekund, które będą czasem oczekiwania, pomiędzy kolejnymi zmianami. Możemy wówczas zająć się uważną obserwacją monitora.

Poświęcając odrobinę czasu na dokładne przetestowanie i przyjrzenie się powierzchni matrycy, mamy szansę na wykrycie bad pixel`i i ewentualne zareklamowanie towaru u sprzedawcy. Bo choć jedna mała pixel`a to tylko niewielki punkcik na naszym ekranie, to jego błędne świecenie potrafi być na prawdę irytujące, nie wspominając już o dużej liczbie takich pikseli jednocześnie. Szczególnie, jeśli za (porządny) monitor wydało się niemałą gotówkę…

Informacje o programie:
Nazwa: Dead Pixel Test
Licencja: Program darmowy (przed użytkiem komercyjnym konieczny kontakt z Autorem)
Link: Download

Powiązane artykuły

Napisz komentarz