Strona główna Grafika Inkscape – edycja strony w PDF

Inkscape – edycja strony w PDF

przez CoreBlog

Inkscape, jako program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej, w tym celu służy swoim użytkownikom najczęściej. Jednak ten darmowy program ma jeszcze jedną małą zaletę. Może on „rozbierać” pliki PDF w ten sposób, by można je było swobodnie edytować. Dzięki niemu możemy więc w prosty, szybki i skuteczny sposób zmienić jakiś plik PDF czy też poprawić znalezione w nim błędy.

Niestety z racji, iż Inkscape nie jest dedykowanym edytorem dla plików PDF nie będziemy mogli wczytać całego pliku i za jednym razem edytować wszystkie strony dokumentu (możemy edytować jedną – wybraną). Ale i tak nie jest przecież źle.

Wystarczy przeciągnąć wybrany plik PDF na okno programu Inkscape, żeby program rozpoczął jego przetwarzanie.

Następnie zostaniemy zapytani o „szczegóły” naszego przetwarzania, tj. w wyświetlonym oknie określamy, którą konkretnie stronę chcemy edytować oraz takie kwestie jak wczytywanie obrazków czy czcionki.

Po wybraniu interesujących nas opcji klikamy OK… przez chwilę program „mieli” plik i lada chwila otrzymujemy rozebraną stronę z pliku PDF.

W tej chwili możemy ją dowolnie edytować – zmieniać tekst, rozstawienie, wstawiać nowe obrazki, usuwać elementy itd.

Myślę, że informacja o takiej funkcji Inkscape niejeden raz was uratuje… tak jak ratowała i mnie.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Jan 10 lipca, 2018

Ja używam Inkscapea do otwierania i edycji (wypełniania) rachunku przelewu lub polecenia wpłaty. Podobnie jak wyżej zostało to opisane, z tym że dodaję w pusty druczek w odpowiednim miejscu odpowiedni tekst.
Bardzo przydatny program.

Odpowiedz

Napisz komentarz